'Aslanlı Çete'ye 17 yıl hapis cezası

Kamuoyunda 'aslanlı çete' olarak bilinen örgüt üyeleri 'uyuşturucu ticareti' suçundan hüküm giydi.

'Aslanlı Çete'ye 17 yıl hapis cezası

Kamuoyunda ''Aslanlı Çete'' diye bilinen suç örgütünün elebaşı olduğu öne sürülen Mehmet Selahattin Merih'in de aralarında bulunduğu 2 sanığa ''uyuşturucu ticareti yapmak'' suçundan 17 yıl 6'şar ay, 3 sanığa da 8 yıl 9'ar ay hapis cezası verildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Mehmet Selahattin Merih, İdris Demirhan, Turan Gönül ve Talat Batmaz katıldı. Tutuksuz sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada ifadesi alınan Mehmet Selahattin Merih, içinde eroin bulunan lüks arabanın sahibinin sorulmasını isteyerek, ''2 tane araba vardır. Bir tanesi benim sattığım 34 MSM 60 plakalı araçtır. Benim sattığım araç budur. Diğer araçla bir ilgim yoktur'' dedi.

Tutuklu sanık Merih, tahliyesini ve beraatını talep etti.

Duruşmada söz alan Merih'in avukatı Zeynel Öztürk de bazı kişilerin dinlenilmesi ve soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu.

Mahkeme heyetinin bu talebi reddetmesi üzerine Öztürk, yargılamayı uzatmak gibi bir amaçları olmadığını ve müvekkilinin olaya çok sonradan dahil edildiğini savundu.

Öztürk, diğer tutuklu sanık Talat Batmaz'ın müvekkili aleyhine beyanları dışında delil bulunmadığını ve Batmaz'ın beyanıyla müvekkilinin mahkum edilmesinin mümkün olmadığını öne sürerek, Merih'in tahliyesini ve beraatını talep etti.

-KARAR-

Mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Nihat Özcan'ın, ''teşekkül halinde ticari amaçlı eroin nakletmek'' suçundan, Yargıtay'ın bozma ilamı ile toplanan delillere göre mahkumiyetine yeterli kesin ve inandırıcı delil bulunamadığı gerekçesiyle beraatına karar verdi.

Heyet, ''suç örgütü üyesi olmak'' suçundan yargılanan tutuklu sanıklar Mehmet Selahattin Merih ve Talat Batmaz'ın da uyuşturucuyla ilgili suçlarının iştirak halinde olması ve örgütle ilgili suç unsuru bulunmaması nedeniyle beraatlarına hükmetti. 

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Mehmet Selahattin Merih, Turan Gönül, İdris Demirhan ve Talat Batmaz ile Nureddin Nahit Özcan'ın, ''teşekkül halinde yurt dışına gönderilmek amacıyla Türkiye'den eroin nakletmek ve bulundurmak'' suçunu işledikleri gerekçesiyle 21'er yıl hapis ve 9 biner gün karşılığı adli para cezasına çarptırılmalarına karar verdi.

Sanıklar Nureddin Nahit Özcan, Turan Gönül ve Talat Batmaz'ın, davaya yardımları ve etkin pişmanlıklarını göz önüne alarak bu sanıkların cezasını 8 yıl 9'ar ay hapis ve 75 biner TL adli para cezasına indiren heyet, diğer sanıklar İdris Demirhan ve Mehmet Selahattin Merih'in cezalarını da duruşmalardaki iyi hallerini dikkate alarak 17 yıl 6'şar ay hapis ve 150 biner TL adli para cezasına düşürdü.

Heyet, tutuklu sanıklardan İdris Demirhan'ı, tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliye etti.

-MEHMET SELAHATTİN MERİH-

Kamuoyunda ''Aslanlı Çete'' diye bilinen suç örgütünün elebaşı olduğu iddiasıyla aynı mahkemede yargılanan tutuklu sanık Mehmet Selahattin Merih, İstanbul'da 2004'te ele geçirilen 109 kilogram eroine ilişkin, davanın sanıklarından Talat Batmaz'ın beyanları üzerine 27 Mayıs 2008'de sorgulanmıştı.

''Örgüt yöneticisi olmak'' suçundan tutuklu bulunan Merih, ''uyuşturucu ticareti yapmak'' suçundan da tutuklanmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 23:09
banner53
YORUM EKLE

banner39