banner39

ASO: THY uzlaşması diğer sektörlere örnek olsun

THY ile sorunların çözüme kavuşması üzerine açıklama yapan Ankara Sanayi Odası, bunun öteki sektörlere örnek olmasını istedi.

Arşiv 27.08.2007, 15:43 27.08.2007, 15:43
ASO: THY uzlaşması diğer sektörlere örnek olsun

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, THY’de uzlaşmanın, küresel ekonomide belirsizliklerin arttığı, finansal piyasalarda çalkantıların sıklaştığı ortamda büyük önem taşıdığını belirterek, "THY anlaşması bu yeni dönemde yeni bir başlangıç ve diğer sektörlere örnek olsun" dedi.

Özdebir, yazılı açıklamasında, Hükümetin devreye girmesiyle THY ile Hava-İş sendikasının toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanmasından çalışma barışı adına büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

THY’de alınan grev kararı ile turizm sezonunun en hareketli döneminde ülkenin büyük bir gerginlik yaşadığına dikkat çeken Özdebir, “Grev uygulansaydı sadece turizm değil, diğer sektörler de bundan etkilenecek, bu olumsuzluk tüm ekonomide hissedilecekti” dedi.

Sorumlu davranışlarından dolayı tüm taraflara teşekkür eden Özdebir, “Hükümetimizin devreye girmesi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu’nun çabalarının yanısıra THY ve Hava-İş yöneticileri de büyük bir özveri göstermiştir. THY’de bu sorumluluk bilinciyle gelen uzlaşma; küresel ekonomide belirsizliklerin arttığı, finansal piyasalarda çalkantıların sıklaştığı bir ortamda ekonomiyi olumsuz etkileyecek bir unsur olmaktan çıkarmıştır” diye konuştu.

Grevin demokratik bir hak olduğunu ancak bu hakkın kullanılmasında herkesin çok dikkatli olması gerektiğini de vurgulayan Özdebir, küresel rekabetin firmaların kar marjlarını daralttığını, böyle bir ortamda yapılacak grevlerin de firmaların mali yapılarını bozarak rekabet güçlerini aşındıracağını söyledi.

Türkiye’nin son beş yıldaki hızlı büyümesine çalışma hayatındaki istikrarın da büyük katkısı olduğu görüşünü savunan Özdebir, “THY anlaşması bu yeni dönemde yeni bir başlangıç ve diğer sektörlere örnek olsun. Bu anlaşma, çalışma barışı ve uzlaşma kültürünün gelişmesine umarım önemli bir katkı da sağlar. Çok önemli bir dönemeçten geçen Türkiye’nin bu barışa ve uzlaşmaya ihtiyacı var” dedi.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?