banner39

Asrın sonunda iklim değişecek!

21. yüzyılın sonunda, hava durumu çok değişecek! Geceler sıcak, ABD ve Avrupa yağışlı olacak,

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Asrın sonunda iklim değişecek!

Amerikalı ve Avustralyalı araştırmacılar, 21. yüzyılın sonunda dünyanın büyük bir kısmının hava durumunda aşırı değişikliklere sahne olacağını belirtti. Amerikan Atmosfer Araştırmaları Merkezi'nden (National Center for Atmospheric Research-NCAR) yayınlanan açıklamada, çalışmalarda ortalama ısının ya da düşen yağış miktarının sera gazlarının artmasıyla bu yüzyılda nasıl değişebileceğinin incelendiği belirtildi.

NCAR, Teksas Teknik Üniversitesi ve Avustralya Meteoroloji Araştırma Merkezi'nin ortak araştırmasında, topluma ve pek çok ekosisteme en çok zararı verdiği için hava durumundaki aşırı değişikliklerin incelendiği vurgulandı.

Bilim adamlarının, sera gazlarının miktarını değiştiren üç simülasyonu kullanarak 1980-99 ve 2080-99 yılları için model oluşturdukları kaydedilen çalışmada, 2080-99 yıllarında aşırı sıcak gecelerin sayısı ile sıcak hava dalgalarının uzunluğunun, dünyanın neredeyse bütün kara parçaları üzerinde gözle görülür şekilde artacağının belirlendiği bildirildi.

NCAR, ABD'nin kuzeyi, Kanada ve Avrupa'nın büyük bölümünde yoğun yağışlı günlerin sayısında belirgin bir artış görüleceğini, ayrıca ABD'nin batısı, Güney Avrupa ve Brezilya'nın doğusunda kurak geçen sürelerin gözle görülür derecede uzayabileceğini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?