banner39

Asya Parlamenterleri Asamblesi de İsrail'i kınadı

Asya Parlamenterleri Asamblesi İsrail'in kınanarak ekonomik yaptırım uygulanması tavsiyesinde bulundu

Arşiv 13.06.2010, 18:45 13.06.2010, 18:45
Asya Parlamenterleri Asamblesi de İsrail'i kınadı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Şahin, Asya Parlamenterleri Asamblesi Alt Komisyon toplantısında İsrail'in kınanması ve ekonomik yaptırım uygulanması konusunda tavsiye kararı alındığını açıkladı.


Şahin, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da 11-12 Haziran tarihlerinde düzenlenen Asya Parlamenterleri Asamblesi Alt Komisyon Toplantısı'na (APA) Türk Grubu adına katıldığını belirtti. Şahin, 41 Asya ülkesinin üye olduğu APA'da oy birliği ile İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gönüllülere saldırısını kınama kararı alındığını ifade etti.

Şahin, üye ülkelerin İsrail'e siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda yaptırım uygulamaları hususunda tavsiye kararı da aldığına işaret etti. APA Genel Kurulu'na sunulacak bu kararla tüm üye ülkelerin ilişkilerini kesmeleri tavsiyesinde bulunulduğunu kaydetti.

Milletvekili Mehmet Şahin, Sri Lanka, Endonezya, Suriye, Suudi Arabistan, İran, Afganistan, Bahreyn, Kuveyt ve Türkiye'nin katıldığı komisyon toplantısında, dünyada yaşanan ekonomik krizin değerlendirildiğini belirtti. İsrail'e yönelik kararların oy birliği ile alındığını ifade eden Şahin, "İsrail'e uygulanacak en büyük ceza ekonomik müeyyidelerdir. Tabii bu kararı aldırmak kolay olmadı. İsrail saldırısını toplantı gündemine almak için Endonezya'nın da katkılarıyla ciddi bir mücadele yaptık. Bazı ülkeler bu saldırının toplantı gündemiyle ilgisinin olmadığını beyan ettiler. Biz bunu Sayın Bakan'ımızın BM'yi olağanüstü toplantıya çağırarak yayınlattığı kınama bildirisi ile aşabildik. Ayrıca Sayın Bakan'ımızın ve Başbakan'ımızın konu ile ilgili konuşmalarından yararlanarak yaptığım konuşma ilgiyle alkışlandı. Birçok ülke temsilcisi sözlerine başlamadan önce Sayın Başbakan'ımıza, insan haklarına yaptığı katkılardan dolayı ismini açıkça anarak teşekkür etti." dedi.

Şahin, toplantıda, İsrail'in yardım gönüllülerine yönelik saldırısının insanlığa karşı işlenen bir terör olayı olduğunu, aynı zamanda uluslararası sularda uluslararası deniz hukukuna karşı işlenmiş bir suç olduğu için mutlaka cezalandırılması gerektiğinin alınan kararda belirtildiğini ifade etti. Şahin, İsrail'in bu davranışının sert bir dille kınandığını ve APA üyesi ülkelerin İsrail'in bu saldırılarını durdurması için her yönden yaptırım uygulaması için tavsiye kararı alındığını kaydetti.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?