banner39

Asya ve Afrika Ülkeleri 50 Yıl Sonra Yine Birarada

Asya ve Afrika ülkeleri, Üçüncü Dünya ülkelerinin haklarını aramak üzere Endonezya'da biraraya geldi. Devlet başkanları, krallar ve başbakanların katıldığı 2 günlük zirvenin sonunda, 50 yıl önce 3. Dünya ülkelerini ilk kez bir araya getiren ve Bağlantı

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Asya ve Afrika Ülkeleri 50 Yıl Sonra Yine Birarada

100'den fazla Asya ve Afrika ülkesi, Üçüncü Dünya ülkelerinin haklarını aramak üzere dünya sahnesine çıktıkları 1955 Bandung Konferansı'nın 50. yılını anısına ikinci kez biraraya geldiler. Devlet başkanları, krallar ve başbakanların katıldığı 2 günlük zirvenin sonunda, 50 yıl önce 3. Dünya ülkelerini ilk kez bir araya getiren ve Bağlantısızlar Hareketi'ne önayak olan zirvenin anısına Bandung'a ziyarette bulunulacak. Bu zirvede, ekonomik ve güvenlik alanında ilişkileri yakınlaştırması öngörülen bir ''Yeni Afrika-Asya Stratejik Ortaklığı''nın kurulması bekleniyor. ABD ve Rusya gibi 100'den fazla ülkenin de gözlemci gönderdiği belirtildi. Bugün başlayan zirve, Pazar günü sona erecek. Zirve sırasında birçok ülke liderinin ikili görüşmelerde bulunması bekleniyor. Endonezya Dışişleri Bakanı Hasan Virajuda, toplantının sonunda yayımlanacak deklarasyonda, 2 yılda bir dışişleri bakanları toplantısı, 4 yılda bir zirve yapılması gibi Asya ve Afrika ülkeleri arasında kurumlaşma ve işbirliğini artırıcı bir mekanizmanın oluşturulmasının yer alabileceğini söyledi. Wirajuda, ''1955'te, Bandung toplantısına Asya ve Afrika kıtalarından 29 ülke katılmıştı. Şimdi, 2 kıtadan, biri dışında tümü bağımsız 106 ülke var'' dedi. Wirajuda, bu toplantının Filistin halkıyla dayanışmayı güçlendirmek açısından da önemli olduğunu vurguladı. Asya ve Afrika kıtasından Üçüncü Dünya ülkeleri ilk kez 1955'de Bandung'da bir araya gelmiş, 6 yıl sonra da 1961'de Bağlantısızlar Hareketi kurulmuştu.  

Annan: Reformlara destek verilmesini istedi

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Bandung Konferansı'nın 50. yılında, BM'de reform önerilerine destek verilmesi çağrısında bulundu. Asya-Afrika ülkelerinin 50 yıl sonra düzenlenen 2. zirvelerinin açılışında konuşan Annan, dünya nüfusunun üçte birini oluşturan 100 kadar ülkenin liderine seslendi. 2005 yılının yoksulluk ve BM için dönüm noktası olması umudunu dile getiren Annan, liderlerden Eylül ayında New York'a gelmelerini ve kalkınma, güvenlik, insan hakları konulu BM zirvesinde reforma ilişkin önerilerini desteklemelerini istedi. Annan, kalkınma ve insan haklarını geliştirmeyi hedefleyen önerilerinin azgelişmiş ülkelerin yararına olduğuna dikkati çekti. Annan, konuşmasında, ''Açlık, hastalık ve yoksulluk, günümüzün en büyük katilleri. Bunlara karşı savaş, reform gündeminin ruhunda ve kalbinde olmalı''  dedi.  

Japonya Asya'dan özür diledi

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile Japonya Başbakanı Juniçiro Koizumi zirvede Japonya'nın sömürgeci ve saldırgan geçmişinin Asya'ya çektirdiği acı nedeniyle özür diledi. Koizumi, zirvede yaptığı konuşmada, Japonya'nın, Asya'da sömürgelere ait yerlerde verilen zarar ve acıların farkında olduğunu ve bundan "derin vicdan azabı" duyduğunu söyledi. Koizumi'nin, Cakarta'daki Asya-Afrika zirvesinde, 2. Dünya Savaşı'nda ülkesi tarafından yapılanlar nedeniyle özür dilemesi, Japonya'nın ilk özür dilemesi değil. Japonya, daha önce de çeşitli defalar savaş suçlarından ötürü özür dilemişti. Savaşın bitişinin 50. yıldönümünde de, o zamanki Japon Başbakan Tomiichi Murayama ülkesi adına özür dilemişti. Bu arada, Japon milletvekilleri, bir süredir Japonya ile ilişkileri gergin olan Çin'i yeniden kızdırmak pahasına savaş anıtını ziyaret etti. Yaklaşık 80 Japon milletvekili, 1000'den fazla savaş suçlusu dahil, 2,5 milyon Japon askerinin anısına inşa edilen Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etti. 88 milletvekili de kendilerini temsilen yardımcılarını yolladı.

Malezya: Zenginler, fakir ülkeler yardım etmeli

Asya-Afrika zirvesinde bir konuşma yapan Malezya Başbakanı Abdullah Ahmet Bedevi, zengin ülkeleri teröre karşı mücadele ile çok fazla meşgul olmakla suçlayarak, bu düşüncenin kendilerini fakir ülkelere yardım etmekten alıkoyduğunu savundu. Bedevi, Endonezya'nın başkenti Cakarta'da gerçekleştirilen zirvede yaptığı konuşmasında çok taraflılığın tehdit altında olduğu iki kıtadaki ülkelerin liderlerini bağlarını güçlendirmeye çağırırken, teknik ilerlemenin ve globalleşmenin fakirliğin sona erdirilmesi açısından çok az etkisi olduğunu söyledi. Bedevi, zengin ülkelerin de terörle mücadele konusuna çok fazla yatırım yapmasının kaynakların bu yönde kullanılmasına sebep olduğunu kaydetti. Global teröre karşı mücadelede ABD ile işbirliği yapan Bedevi, ABD'nin isminin ise anmadı. Malezya, ABD'nin Irak ve Afganistan'a müdahalesine karşı çıkmıştı.

Kaddafi zirveye katılmadı

Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, isteğinin geri çevrilmesi üzerine Afrika-Asya zirvesine katılmayı reddetti. Kaddafi, Endonezya hükümetinden Cakarta'nın en büyük camisinden cuma hutbesini kendisinin irad etmesi halinde zirveye katılacağı açıklamıştı. Ancak, Kaddafi'nin bu isteği Endonezya yönetimi tarafında kabul edilmemişti.
    

Bağlantısızlar dünyanın üçte ikisini oluşturuyor

Bağlantısızlar Hareketi, genelde kalkınmakta olan ülkeleri temsil ediyordu. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisi hareket bünyesindeki ülkelerde yaşıyordu. Bandung'taki konferansa katılan 29 ülkenin çoğu Batılı ülkelerden bağımsızlıklarını yeni kazanmışlardı. Konferansta kabul edilen prensipler arasında; tüm ulusların eşitliği ve uluslararası sorunların barışçıl yollardan çözümü ile her ulusun egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı da vardı. Konferanstan altı yıl sonra 1961'de, Bağlantısızlar Hareketi oluşturulmuş, Yugoslavya gibi diğer başka kıtalardan ülkeler de oluşuma dahil olmuştu. Bağlantısızlar Hareketi'nin amacı ise ikinci dünya savaşı sonrası gerek batı, gerekse de komünist bloktan ayrı bir grup oluşturmaktı.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?