banner39

Asya ve Amerika tayfunlarla boğuşuyor

Tayvan’da hayatı felç eden Sepat tayfunu, Çin’e doğru ilerlerken, Dean tayfunu ise, 3 Karayip adasında büyük ekonomik hasara yolaçtı ve 3 kişinin de ölümüne oldu.

Arşiv 19.08.2007, 09:03 19.08.2007, 09:03
Asya ve Amerika tayfunlarla boğuşuyor


Sepat tayfunu, Tayvan’ı vurdu. Şiddetli rüzgar ve yağışlar nedeniyle meydana gelen kazalarda 1 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

Tayfun, Tayvan’da yaklaşık 57 bin evin elektriğinin kesilmesine, binlerce kişinin tahliyesine yol açtı. Yollar kapandı, pek çok bina zarar gördü, tren ve uçak seferleri ertelendi ya da iptal edildi.

Sepat tayfunu Filipinler’de de etkili oldu. Başkent Manila ve kuzey bölgelerinde, pek çok yerleşim birimi sular altında kaldı.

Tayfun yaklaşırken Çin’de, alçak kesimler ve kıyı bölgelerinde 540 binden fazla kişinin tahliye edildiği, Fujian, Zejiang ve Guangdong eyaletlerinde uçuşların ve gemi seferlerinin iptal edildiği bildirildi.

Resmi Çin haber ajansı Xinhua, Sepat tayfununun ülkeyi vurduğunda rüzgarın hızının saatte 144 kilometreyi bulmasının beklendiğini duyurdu.

Yerkürenin diğer yarısında ise Dean tayfunu etkili oluyor. Rüzgarın hızının saate 242 kilometreyi bulduğu Dean tayfununun St. Lucia, Martinik ve Dominik adalarında 3 kişinin ölümüne yol açtığı, arkasında seller, yıkıntılar bırakarak ilerlediği haber veriliyor.

Halen 4’üncü kategoride olan tayfunun, hafta sonunda Karayiblerin ılık sularında ilerlerken güç kazanarak 72 saat içinde çok yıkıcı olan 5’inci kategoriye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Miami’deki ABD Ulusal Kasırga Merkezi, Dean tayfununun Pazartesi günü Yukatan Yarımadası’na ve Meksika Körfezi’ne yaklaşırken, rüzgarın hızının saatte 249 kilometreyi aşabileceğini bildirdi. Meksika Körfezi’ndeki petrol ve doğalgaz platformları boşaltıldı.

Dean tayfununun Çarşamba günü ABD’ye tehdit edebileceği, ancak Yukatan üzerinden geçerken gücünü biraz kaybedebileceği belirtilirken, Dominik Cumhuriyeti ile Haiti’ye ait Hispaniola adasının güneyinden bugün geçerken yıkıcı sellere yol açmasından endişe ediliyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?