banner39

Asya zirvesi ekonomik ittifakları güçlendirdi

Türkiye ve Azerbaycan arasında imzalanan anlaşma Nabucco için umutları artırdı, Rusya ile Mavi Akım görüşüldü

Arşiv 08.06.2010, 16:38 08.06.2010, 17:59
Asya zirvesi ekonomik ittifakları güçlendirdi


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in Gazze'ye yardım gemilerine düzenlediği kanlı baskın ve sonrasında ortaya çıkan kriz ile İran'ın nükleer çalışmalarıyla ilgili tartışmaların ağırlıklı olduğu İstanbul'daki dev Asya zirvesinde enerji ve ekonomi alanında da önemli anlaşmalar imzalandı.

İstanbul'da iki ülke arasındaki doğalgaz konularını ele alan Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılmasında kararlı olduklarını da açıkladı.

BBC'nin Rus ekonomi gazetesi Kommersant'tan aktardığına göre, görüşmelerin nihai hedefinin Türkiye ile Rusya-AB ittifakına benzer bir ekonomik ittifak oluşturmak olduğu belirtilmişti.

Rusya lideri Dimitri Medvedev geçen ay Türkiye ile boyutları 20 milyar doları bulan bir dizi anlaşma imzalamıştı. İki ülke ayrıca vizeleri de karşılıklı olarak kaldırmıştı.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin de beş yıl içinde 100 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor.

Putin'in Sözcüsü, AB ile Rusya'nın ticaret hacminin 200 milyar doların biraz üstünde olduğunu, bu açıdan Türkiye ile Rusya'nın bir anlamda ekonomik bir ittifak oluşumuna gittiklerini söyledi.

ENERJİ HATLARI ASYA ZİRVESİ'NİN GÜNDEMİNDE

İki liderin İstanbul'daki görüşme gündeminde petrol ve doğalgaz boru hatları da yer alıyordu. Türkiye ve Rusya başbakanlarının görüşmesinin ardından iki ülke arasında iki yeni anlaşma imzalandı.

Erdoğan bu anlaşmanın Rusya'dan alınan gazı azaltmayacağını ve bu durumun Güney Akım Projesi'ni etkilemeyeceğini de söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'dan alınan gazın ve Şahdeniz'den gelecek olan gazın Türkiye'nin ihtiyacı içinde çok ciddi potansiyel oluşturmadığını söyledi.

Rusya başbakanı Putin de, Şahdeniz'den sağlanacak gazın Rus doğalgazı ile kıyaslanır ölçüde olmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin ihtiyacının çok büyük kısmını Rusya'dan sağladığını, henüz hiç doğalgaz kullanılmayan 17 ile daha doğal gaz ulaştırılacağını söyledi.

MAVİ AKIM'DA İSRAİL PROJE DIŞI

Vladimir Putin kendilerinin Mavi Akım'a iki hat daha eklenmesi üzerinde durduklarını bildirdi. Putin, bu hatların İsrail'e kadar uzanmasının gündemde olmadığını da açıkladı.

Geçtiğimiz yıl içerisinde üzerinde uzlaşmaya varılan ve Rusya’dan Türkiye üzerinden İsrail’e doğalgaz taşıması öngörülen Mavi Akım 2 projenin mevcut gelişmeler ışığında akıbetini soran bir gazeteciye Putin, “İsrail’den son verilen veriler, kendi kıta sahanlığında gaz bulduğuna işaret edyor. Bu proje, ekonomik mülahazalar içinde anlamlı olduğu takdirde yaplabilir. İsrail’in [Mavi Akım 2’den gelecek] gaza çok da ihtiyacı olmayacaktır” cevabını verdi.

Erdoğan ise tek bir cümleyle yanıt verdi: “Bu konu gündemimizde değil.”

Putin Ortadoğu bölgesine gaz taşımanın yalnızca İsrail değil Suriye ve Lübnan gibi ülkeler üzerinden de yapılacağını söyleyerek, üçüncü ortak için başka ülkelerin kapısının çalınacağına işaret etmişti.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki doğal gaz anlaşmazlığı da dün İstanbul'da imzalanan anlaşma ile giderilmiş, kaynak sıkıntısı çeken Nabucco projesi için de umut doğmuştu.

Anlaşma uyarınca Türkiye'nin Azerbaycan'ın Şahdeniz 1 sahasından aldığı doğal gazın fiyatı artırıldı.

Altı yıl sonra faaliyete geçmesi beklenen Şahdeniz 2'de de hem fiyat hem miktar ile ilgili uzlaşmaya varıldı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?