banner39

Asya'da Yeni Salgın Korkusu

Endonezya'da kuş gribi virüsü sonucu ölenlerin sayısı dörde yükseldi. Endonezyalı Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 23 yaşındaki bir erkeğin öldüğünü açıkladı. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin veterineleri de bugün yapacakları toplantıda, canlı kuş ithaline

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Asya'da Yeni Salgın Korkusu

Çin de Dünya Sağlık Örgütü'ne doğudaki Anhui eyaletinde kaz ve tavuklar arasında yeni bir salgın başladığını bildirdi. Virüsün ölümcül türü olan H5N1, Asya'da 2003 yılından bu yana dek en az 60 kişinin ölümüne yol açtı. Bu son haberler, dünyanın 30 ülkesinden üst düzey sağlık yetkililerinin Kanada'da insanlar arasında oluşabilecek bir salgına karşı alınabilecek önlemleri görüştükleri sırada geldi. H5N1'den etkilenen Asya ülkelerinin tamamı Ottawa'da düzenlenen konferansa katıldı.

Avrupa veterinerleri bugün toplanıyor

Bu arada Avrupa Birliği üyesi ülkelerin veterineleri de bugün yapacakları toplantıda, canlı kuş ithaline yasak getirecek önerileri görüşecek. İngiltere'de karantina altındaki bir papağanın H5N1'den öldüğünün anlaşılması, Avrupa'da salgının yayılacağı kaygılarını artırmıştı. Ölen papağan Güney Amerika'dan İngiltere'ye getirilmişti. Aslen kuşlara özgü olan virüs, ilk olarak 1997 yılında insanlarda görüldü. İnsanlarda görülen vakaların neredeyse tümünün kuşlardan bulaştığı sanılıyor. Hong Kong, Tayland ve Vietnam'da insandan insana geçen muhtemel vakalar olduğu belirtildi. Ancak bunların hiçbiri doğrulanmadı.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü