banner39

Asya'nın iki nükleer gücü anlaştı

Asya'nın iki nükleer gücü, bugün imzaladıkları nükleer anlaşmayla aralarındaki gerginliği azaltma yönünde bir adım attı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Asya'nın iki nükleer gücü anlaştı

Asya'nın birbirine düşman iki nükleer gücü, bugün imzaladıkları nükleer anlaşmayla aralarındaki gerginliği azaltma yönünde bir adım attı.
 
Pakistan ve Hindistan geçmişte savaşın eşiğine gelmişlerdi

Geçmişte birkaç kez savaşın eşiğine gelen Hindistan ve Pakistan, ''nükleer silah kazası riski''ni azaltmak için önlemler alacak.

Photo

Hindistan'ı ziyaret etmekte olan Pakistan Dışişleri Bakanı Hurşid Kasuri ile evsahibi Dışişleri Bakanı Pranab Mukherje'nin görüşmeleri önceki gün Delhi'den Pakistan'a gitmekte olan treni hedef alan saldırının gölgesinde geçti.

Her iki Dışişleri Bakanı da açıklamalarında saldırının barış sürecinden sapmaya yol açmasına izin vermeme kararlılığının altını çizdi.

Bugünkü görüşmede tarafların üzerinde anlaşmaya vardıkları bir konu da, nükleer silah kazaları riskini ortadan kaldırmak oldu.

Nükleer anlaşmanın ayrıntıları açıklanmadı, ancak yetkililer önlemlerin her iki ülkenin de nükleer silah kapasiteleri konusunda güven arttırıcı adımlar atmasını kapsadığını belirtiyor.

Nükleer silahlara sahip olan ve silah denemelerini 1998'de gerçekleştiren Hindistan ve Pakistan 2004 yılından bu yana barış süreci için masada.

Nükleer silahların önlenmesi anlaşmasının imzacıları arasında olmayan her iki ülke geçmişte bir kaç kez savaşın eşiğine gelmişlerdi.

Nükleer füze denemesi gerçekleştirmeden önce birbirlerini bilgilendirme konusunda iki yıl önce uzlaşmaya varan Delhi ve İslamabad yönetimleri, 1985'te imzaladıkları bir anlaşmayla da birbirlerinin nükleer tesislerine saldırmayacakları güvencesi vermişlerdi.

İki ülke arasındaki barış süreci, bölge istikrarı için hayati önemde görülüyor. Ancak bu süreci baltalama girişimleri de yok değil.

Pazar günü 68 kişinin hayatını kaybettiği tren saldırısı da bu girişimlerden biri olarak görülüyor.

Delhi'den Pakistan'ın Lahor kentine gitmekte olan trende ölenlerin büyük bölümü Pakistanlı.

Hindistan saldırıya ilişkin kapsamlı bir soruşturma vaadinde bulunurken, elde ettiği istihbari bilgileri Pakistanlı muhataplarıyla paylaşacağı güvencesi de verdi.

Bu arada polis, saldırının hemen öncesinde trenden indikleri öne sürülen iki kişinin robot resmini dağıttı.

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?