banner39

'Atabeyler' davasında 'Islak imza' dosyası istendi

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Atabeyler Davası'nda 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' dosyasını istedi.

Arşiv 27.05.2010, 22:42 28.05.2010, 07:24
'Atabeyler' davasında 'Islak imza' dosyası istendi


''Atabeyler Grubu''na yönelik açılan ve arasında 2 emniyet müdürü, 2 subay ve 2 astsubayın da bulunduğu 10 sanığın yargılandığı davada, ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı''soruşturması sonucunda düzenlenen iddianame ve eklerinin DVD ortamında gönderilmesi için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yeniden müzekkere yazılmasına karar verildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasına, tutuksuz sanıklar Murat Eren, Yasin Yaman ve İsmail Binici ile sanık avukatları katıldı.

 Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, CMK'nın 250. maddesi ile yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine yazılan müzekkereye cevap gelmediğini belirtti.

 Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, ilgili dava veya soruşturma dosyası ile bağlantısı olduğu yönünde kanaate ulaşmak üzere yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine, ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' soruşturması sonucunda düzenlenen iddianame ve eklerinin DVD ortamında gönderilmesi için daha önce yazılan, geçen celseden sonra akıbeti sorulan yazı cevabına cevap verilmeyişinin sebebinin sorulmasını talep etti. Taştan, talep edilen hususların hızlandırılarak yerine getirilmesi için yeniden ilgili makama müzekkere yazılması ve cevabının beklenmesine karar verilmesini istedi.

 Sanıklar Murat Eren ve Erkut Taş'ın avukatı Sami Kahraman, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden, ''Ergenekon'' davasına ilişkin gönderilen DVD'lerin ikisini incelediğini, birini ise açamadığı için inceleyemediğini belirterek, incelediği DVD'lere göre, her iki dava dosyası arasında bir bağ olduğunu düşünmediklerini söyledi.

 Diğer sanık avukatları da İstanbul Başsavcıvekilliğine yazılan müzekkereye uzun zamandır cevap verilmediğini ifade ederek, bunun sorulması talebinde bulundu.

 Mahkeme,  yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine, ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' soruşturması sonucunda düzenlenen iddianame ve eklerinin DVD ortamında gönderilmesi için yeniden müzekkere yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında ''Atabeyler Grubu'' dava dosyasını Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinden istemişti. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi de ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında ''Atabeyler Grubu'' davası ile irtibatlı olay ve eylemlerle ilgili belgeleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinden talep etmişti.

 Mahkeme ayrıca İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince 2008/1756 soruşturma numarası üzerinden yürütülen ''İrtica İle Mücadele Eylem Planı'' soruşturmasına ilişkin iddianame ve eklerinin de DVD ortamında gönderilmesini istemişti.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?