banner39

Atalay: Çirkin iftirayı iade ediyorum

Atalay, "Hükümetin CHP'yi dinlediği iddiasını bir iftira olarak görüyorum" dedi.

Arşiv 29.05.2008, 14:01 29.05.2008, 16:41
Atalay: Çirkin iftirayı iade ediyorum


CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın odasının dinlendiği iddiasıyla yeniden gündeme gelen "telekulak" tartışması sürüyor. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile CHP'liler arasında karşılıklı suçlamalar yaşandı.

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, telekulak ile ilgili iddiaları gündeme getirdi ve İçişleri Bakanı Atalay'a "CHP'li milletvekilleri dinlenme 'şüphesiyle' karşı karşıya. Hükümet özel hayatın gizliliği ilkesini ihlal ediyor İçişleri Bakanı bu konuda duyarsız. O koltukta hala nasıl oturuyorsunuz" diye sordu. CHP'li Hamzaçebi'nin suçlamalarına sert tepki gösteren Bakan Atalay, "Çirkin iftiralarınızı takip ediyoruz. Kabul etmiyorum, reddediyorum ve iade ediyorum" karşılığını verdi. Tartışmaya komisyonda bulunan AKP ve CHP'li milletvekilleri de katıldı.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu Sait Açba başkanlığında, belediyelere ek kaynak aktarılmasını öngören, AKP'li milletvekillerinin hazırladığı "Belediyeler ve İl Özel İdareler Kanununda" değişiklik öngören yasa teklifini görüşmek üzere toplandı. Toplantıya, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın dinlendiğine ilişkin iddialar damgasını vurdu. CHP Trabzon Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, "Telekulak" iddialarını gündeme getirdi ve Hükümeti ve İçişleri Bakanını suçladı.

Hamzaçebi, Hükümetin özel hayatın gizliliği ilkesini ihlal ettiğini, Emniyet mensuplarının kişileri dinlediğini ve medyada yayınlanmasını sağladığını ileri sürdü ve Bakan Atalay'a "İçişleri Bakanı neden buna seyirci kalıyor, kılını bile kıpırdatmıyor, İçişleri Bakanı hala o koltukta nasıl oturuyor, dinleme iddialarına yönelik neden İçişleri Bakanı soruşturma açmıyor, o koltukta oturmayı nasıl içinize sindiriyorsunuz?" diye sordu.

ÇİRKİN İFTİRALARINIZI REDDEDİYORUM

Bakan Atalay, Hamzaçebi'nin iddialarına sert çıktı ve CHP'nin bu iddialar karşısında mahçup olacağını belirtti. Atalay, "Bunlar çirkin bir iftiradır. Reddediyorum. Çirkin iftiraları iade ediyorum. Hükümetin Emniyetin CHP'yi dinlediği iddialarını reddediyorum. Hükümet olarak verilecek her katkıyı sonuna kadar vereceğiz. Biz bu işin takipçisi olacağız, CHP de mahçup olacak. Çünkü CHP aceleci ve tedbirsiz davrandı. Dinleme olayını kabul etmiyoruz, kınıyoruz, dinlemenin hukuki çerçevesi çizilmiştir. En küçük onayımız söz konusu değildir" karşılığını verdi.

GÜNEŞİ BALCIKLA SIVAYAMAZSINIZ

Tartışma daha sonra AKP ve CHP'li milletvekilleri arasında da devam etti. AKP'liler, "GAP Eylem Planı açıklamaları sırasında CHP'nin iddiayı gündeme taşıması manidardır" diye laf attılar ve "Güneşi balcıkla sıvayamazsınız" diyerek CHP'yi "GAP" projesine gölge düşürmekle suçladılar.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek de, AKP'nin her tarafı dinlediğini belirterek, CHP'yi de dinlediğini net bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.

"Telekulak" tartışmaların ardından komisyon belediyelerle ilgili düzenlemenin görüşmelerine geçti.

HÜKÜMETTEN HODRİ MEYDAN

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek ise konuyla ilgili olarak,"Erik yemedik karnımız ağrımıyor. Hodri meydan. Gelin Meclis'te bu konuyu araştırmak için ortak komisyon kuralım." dedi.

Öte yandan Önder Sav'ın yapmış olduğu hakaretin Danimarka'daki karikatür krizine benzediğini belirten Çiçek, kendisinden özür beklediklerini de açıkladı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?