banner15

Atalay: Devlet projesi olarak yürüsün

DSP lideri Masum Türker ile bir araya gelen Bakan Atalay, yarın diğer parti yetkilileri ile börüşecek.

Atalay: Devlet projesi olarak yürüsün


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Demokratik Açılım" çalışmasına ilişkin, "İstiyoruz ki TBMM bu sorunu, bu projeyi esas üstlenen çatı olsun, istiyoruz ki bu bir devlet projesi olarak yürüsün" dedi.

Bakan Atalay, "Demokratik Açılım" çalışması kapsamında DSP Genel Başkanı Masum Türker'i parti genel merkezinde ziyaret etti.

Atalay, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "çok verimli bir ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi.

"Demokratik Açılım" çalışmasında en önemli hedeflerinin katılımı mümkün olduğunca artırmak, projeyi geniş mutabakata dayalı yürütmek olduğunu ifade eden Atalay, şöyle konuştu:

"Yarın da diğer bazı partilerimizi ziyaret edeceğiz, TOBB'la sabah toplantımız var. TOBB'a çalışmalarla ilgili bilgi sunacağım ve görüşlerini isteyeceğim. Burada da Sayın Genel Başkan ve arkadaşlarına çalışmalarımız hakkında bilgi sunduk ve onların da görüşlerini aldık. Bize faydalanacağımız önemli görüşler verdiler."

Atalay, açıklamalarının ardından bir gazetecinin, "MHP ve CHP'den görüşme çağrınıza ret cevabı geldi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu çağrı herhalde yinelenmeyecek" sorusu üzerine, "Biz görevimizi yapıyoruz. Kendileri bilirler" karşılığını verdi.

Bakan Atalay, şöyle devam etti:

"Bu, sadece AK Parti'nin sorunu değil, bütün Türkiye'nin sorunu, bütün partilerimizin sorunu. Türkiye'de yaşayan bütün bireyler için bu bir sorun. Bizim niyetimiz, çabamız, düşüncemiz, bunu özellikle bütün siyasi partilerimizle paylaşmak, katkılarını almak."

DSP Genel Başkanı Masum Türker de yaptığı açıklamada, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bağlamında ekonomik özgürlüğü sağlayacak devlet eliyle yatırım yapılmasının bir işaret olacağını Atalay'a ilettiklerini belirterek, bu konuda ekonomik anlamda yapılanların yetersizliğini dile getirdiklerini ifade etti.

Türker, Atalay'a bir de önerileri olduğunu vurgulayarak, "Demokratikleşmeyle ilgili açılım ile terör olgusunu birbirinden ayırt etmeleri gerektiğini önerdik. Böylesi bir yaklaşımın terörden ayrı ele alınması gerektiğini söyledik" dedi.

İçişleri Bakanı Atalay'ın görüşme talebine neden kısa sürede yanıt verdiklerini açıklayan Türker, şunları söyledi:

"Eğer Başbakan, DTP Genel Başkanı ile görüşüyorsa ve MHP ve CHP'nin liderleriyle görüşmüyorsa, diğer parti liderleriyle görüşmüyorsa ve bu işi bakan düzeyinde tutuyorsa, bunun doğru olmadığını, böyle bir açılımın sekteye uğrayacağını, o nedenle bu konuda MHP ve CHP'nin haklı olduklarını, bu iki partinin de devre dışı bırakılırsa çözümün gerçekleştirilmesinin genelde kolay olmayacağını ilettik. Sayın Başbakan'a bu düşüncemizi iletmelerini, bu nedenle bizim 'neden Başbakan değil de Bakan geliyor' noktasında düşünmeden, muhakkak birisinin bunu dillendirmesi gerekliydi. Bu nedenle bugün bu konuyu görüştüğümüzü de belirttik."

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2009, 21:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35