banner39

Atalay: Taksim'e vali karar verecek

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili her türlü tasarruf valiliğe aittir" dedi.

Arşiv 11.04.2009, 07:01 11.04.2009, 07:01
Atalay: Taksim'e vali karar verecek


Polis Teşkilatının 164. Kuruluş yıl dönümüne katılan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, İstanbul'da 1 Mayısın Taksim Meydanında kutlanıp kutlanmayacağına Vali'nin karar vereceğini söyledi.

Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal, Türk Polis Teşkilatının 164. Kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara Polis Moral Merkezi'nde resepsiyon verdi.

Resepsiyona Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları ABDülkadir Aksu ve Necati Çetinkaya, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu, üst düzey askeri yetkililer, yabancı misyon temsilcileri, Emniyet Genel Müdür yardımcıları ve daire başkanlarının da aralarında bulunduğu davetliler katıldı.

Resepsiyona katılan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin, İstanbul'da 1 Mayısın Taksim Meydanında kutlanıp kutlanmayacağına ilişkin sorusuna, "İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili her türlü tasarruf il valiliklerine aittir" cevabını veren Atalay, 1 Mayısın tatil ilan edilmesine ilişkin kanun tasarısını imzaladığını belirtti.

-IRAK'A ZİYARET-

Irak'a yapacağı ziyarete ilişkin soru üzerine Atalay, ziyaretin, Türkiye, Irak ve ABD arasında kurulan üçlü komisyonun toplantısı kapsamında olduğunu bildirdi. Toplantının, Türkiye'ye, Kuzey Irak'tan yönelen terörle ilgili olduğunu belirten Atalay, "Önceki toplantıda alınan karar doğrultusunda kurulan alt komite çalışmalarını yürütüyor. Her hafta toplantıları oluyor. Gelinen noktayı, çalışmaları onlardan dinleyeceğiz. Gerekiyorsa, yeni kararlar alacağız" diye konuştu. Atalay, heyetin, İçişleri, Dışişleri bakanlıkları ile Genelkurmay Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü temsilcilerinden oluştuğunu bildirdi.

-VERDİĞİMİZ HABER MUTLAKA DOĞRUDUR-

Polis teşkilatında önemli gelişmeler olduğunu ifade eden Atalay, polisle ilgili olumsuzlukların haberleştirildiğini, medyanın, olumlu gelişmelere de katkı vermesini gerektiğini belirtti.

İçişleri Bakanlığı ve güvenlikle ilgili haberlerin kritik haberler olduğunu söyleyen Atalay, şunları kaydetti:

"Her şeyi haber vermiyor olabiliriz, ama verdiğimiz haberler mutlaka doğrudur. Güvenlik ve bakanlığımızla ilgili yanlış haber vermeyiz. Basınımızın bilgilendirilmesi için gayret ediyoruz. Bu alanda bilinmeyen bir şey kalsın istemiyoruz. Çünkü bilinmeyenler çoğaldıkça tereddüt artıyor. Çalışmalarımızı mümkün olduğunca şeffaf hale getirmeye çalışıyoruz."

Atalay, polisin özgürlüklerin kısıtlayıcısı değil, savunucusu olduğunu kaydederek, polisin, bu amaçla güvenlik tedbirleri aldığını vurguladı. Polisin, suç işlemeyen vatandaşı rahatsız etmesini istemediklerini belirten Atalay, vatandaşların polisi sevmesini ve ona güvenmesini istedi. Atalay, "İçişleri Bakanlığı Sözcülüğü'nün oluşturulmadığına" işaret edilmesi üzerine, bunun hassas bir konu olduğunu ifade ederek, "İyi yürüyeceğinden emin olmadan, buna karar veremiyoruz" dedi.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?