banner39

Atalay: Türkiye kimseden korkmayan güçlü bir ülke

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Türkiye daha onurlu, daha güçlü, uluslararası imajı artan bir ülke olduğunu söyledi.

Arşiv 14.06.2010, 01:51 14.06.2010, 01:51
Atalay: Türkiye kimseden korkmayan güçlü bir ülke


Düya Bülteni / Haber Merkezi

 
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''Türkiye'ye, AK Parti ile hükümetlerimizle, partililerimizin çalışmalarıyla vatandaşlarımızın desteğiyle özgüven geldi. Türkiye, artık çekingen, korkak bir ülke değil, atak, her yerde kişiliğini ortaya koyan, her problemde çözümler üreten, müdahil olan güçlü bir ülke'' dedi.

Atalay, İzmit'teki Sabancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Türkiye Buluşmaları'' programında yaptığı konuşmada, AK Parti olarak vatandaşın arasında olduklarını bunun da AK Parti'nin bir ayrıcalığı olduğunu söyledi. Vatandaşın isteklerine göre hareket ettiklerini dile getiren Atalay, Türkiye'nin AK Parti hükümetiyle birlikte, yapılan çalışmalar sonucu büyük bir değişim ve dönüş geçirdiğini kaydetti.

''Türkiye her şeyden önce daha onurlu, daha güçlü, uluslararası imajı artan, bölgesinin lideri konuma yükselen bir ülke durumunda'' diyen Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz buna yakından, içinde yaşayarak şahit oluyoruz. Hepiniz bunu gözlüyorsunuz. Gerçekten genç, dinamik, dik, kişilikli bir liderimiz var. Başbakanımızın uluslararası alanda bu onurlu liderliği, bu siyasi liderliği Türkiye'ye büyük bir prestij kazandırmıştır. Türkiye'yi hakkıyla temsil etmektedir. Türkiye hem ekonomik olarak dünyanın sayılı ülkeleri arasında girdi hem de dış itibarı arttı. Türkiye, biz hükümeti devraldığımızda ekonomik gelişmişlik sıralamasında 26'ncı sıradaydı. Şu anda Türkiye, dünya ekonomi sıralamasında 16'ncı sırada. Onun için de G-20 ülkeleri arasında temsil ediliyor. Biz sadece bununla da yetinmek istemiyoruz. Ayrıca uluslararası alana baktığımızda Türkiye, dünyanın neresinde bir sorun varsa o sorunda sorun çözücü olarak yer alıyor. Sadece bölgemizde değil, Kafkasya'da, Orta Doğu'da, Balkanlar'da... Bunun ötesinde nerede bir sorun varsa Türkiye orada sorun çözücü.''

Bakan Atalay, Birleşmiş Milletler'in (BM) çatışmaları önlemek, ittifakları artırmak için yürüttüğü Medeniyetler İttifakı projesinin eş başkanlığını Türkiye'nin İspanya ile birlikte yürüttüğünü de hatırlattı. BM'nin, Türkiye seçiminin tesadüf olmadığını vurgulayan Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye tercih ediliyor çünkü Türkiye bu fonksiyona sahip. Türkiye, AK Parti gibi demokratikleşme yönünde adımlar atan, insanı öne alan politikaları izleyen, insanı önemseyen bir hükümete sahip. Onun için de bu rastgele bir seçim, rastgele bir belirleme değildir. Bugün Türkiye, bölgesinin en önemli ülkesidir. Türkiye, komşularıyla sıfır problem ilkesini yürüten bir ülkedir. 8 yıl öncesine bakın; Türkiye'nin 'Üç tarafı denizle 4 tarafı düşmanla çevrili' bir ülke imajı vardı. Türkiye, düşman problemi içinde sürekli adeta korkularla yaşayan bir ülkeydi. Sürekli endişelerle yaşayan bir ülkeydi. Biz komşularla bütün sorunları çözdük.''

Atalay, Yunanistan'la problemlerin çözüldüğünü Suriye ile vizelerin kaldırıldığını vurgulayarak Hatay'a Suriye'den her hafta sonu 30-40 bin kişinin ticaret ve tatil için gelmeye başladığını kaydetti.

Beşir Atalay, şöyle devam etti:
''Türkiye'ye, AK Parti ile hükümetlerimizle, partililerimizin çalışmalarıyla vatandaşlarımızın desteğiyle özgüven geldi. Türkiye, artık çekingen, korkak bir ülke değil, atak her yerde kişiliğini ortaya koyan, her problemde çözümler üreten, müdahil olan güçlü bir ülke. Türkiye bugün artık yabana atılacak bir ülke değil. Dünyanın her yerinde, herkes bunu biliyor. Hepimizin gördüğü çok kişilikli, özgüvenli politikalarla bu oluyor ve çok ciddi çalışmalar yapılıyor.''

Hükümetlerinin önceliğinde milletin taleplerinin daima öne alınması olduğunu vurgulayan Atalay, ''Bakın, AK Parti denildiğinde politikasının odağı vatandaştır. Merkezinde insan vardır. Biz milletimiz neyi tercih ediyorsa onu yapıyoruz. Milletimizin nabzını iyi tutuyoruz'' dedi.

Kamu yöneticilerine ''Vatandaşa iyi davranacaksınız. Vatandaş hepimizin üzerindedir. Vatandaşa hizmet için varız'' dediklerini aktaran Atalay, ''Devlet insan içindir. İnsan devlet için değildir. Biz bunu diyoruz ve bunu sağlayacak olanlar da kamu yöneticileridir. kamu yöneticilerinin kapıları ve telefonları sürekli açık olacak. Herkes problemleri olduğunda onlara ulaşabilecek. Başbakanımızın dediği gibi 'Biz efendi değil hizmetkarız' anlayışı esas olacak. Türkiye'de bu, AK Parti hükümetinin en önemli önceliğidir. Esas olan insandır'' şeklinde konuştu.

AK Parti'nin ''Yasalarla ilgili adımlarında mutlaka daha fazla demokrasi var olduğunu'' vurgulayan Atalay, sözlerini şöyle tamamladı:

''27 Mayısları, 12 Martları 12 Eylülleri, 28 Şubatları yaşamış Türkiye'yi normalleştirmek ve demokratikleşmek, bir daha o günler gelmesin diye çalışıyoruz. Bizim dönemimizde Türkiye'de karanlıklar aydınlanıyor. Faili meçhuller aydınlığa kavuşturuluyor. İnsan hakları ihlalleri önleniyor. 'Türkiye'de işkence olmayacak' dedik. Şu anda Türkiye'de işkence yok arkadaşlar. Kötü muamele vatandaşa bunu kabul etmiyoruz. 2009 yılında Türkiye hakkında 2 tane işkence ve kötü muamele davası vardı. 2010 yılında hiç dava yoktur. İşkence tarihe karıştı'' 
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?