banner15

Ateşkes bozuldu: 6 Ölü

Gazze'de El Fetih'e silah taşıdığı gerekçesiyle bir TIR konvoyuna Hamas tarafından düzenlenen saldırıda 10 kişi öldü.

Ateşkes bozuldu: 6 Ölü

Gazze'de ateşkes dönemi geride kaldı. Hamaslı militanların, İsrail'in Kerem Salom geçiş noktasından bölgeye giren bir TIR konvoyuna, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın güvenlik güçlerine "silah gönderildiği" gerekçesiyle saldırmasıyla yeniden alevlenen iç çatışmalarda ölenlerin sayısı 6'yı buldu.

Çatışmalarda yaralananların sayısı 60'şı aşarken, birçoğunun durumunun çatışmalarda kullanılan ağır silahlar nedeniyle oldukça ciddi olduğu belirtildi, kaçırma olayları da yeniden başladı. Her iki grubun, değişik bölgelerde karşı taraftan en az 15 kişiyi kaçırdıkları bildirildi.

Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugayları militanları ile Abbas'ın başkanlık muhafızları arasında patlak veren iç çatışmalar, Gazze Şehri ve Gazze Şeridi'nin kuzeyinde tüm hızıyla devam ediyor.

Filistin'in Wafa haber ajansı, ölenlerden 4'ünün güvenlik görevlileri olduğunu belirtti.
Hamas, başkanlık muhafızlarının eşlik ettiği konvoyun, Mısır'dan gelen silahları taşıdığını öne sürdü. Hamas yanlısı El Aksa radyosunda ise Hamaslı "kahramanların", Kerem Şalom'dan gelen ve Filistin halkına karşı savaşta kullanılacak silahlara el koydukları belirtildi.
TIR'lardan birinin Hamaslı militanlarca ele geçirildiği belirtiliyor.

Gazze'deki Mısırlı yetkililer ve El Fetih sözcüsü Tevfik Ebu Kusa, Hamas'ın iddialarını yalanladılar. Ebu Kusa, TIR konvoyunda çadırlar, jeneratörler ve tıbbi malzeme olduğunu, hiç silah bulunmadığını söyledi.

Başkanlık muhafızlarının sözcüsü Vael Dahab, konvoyun başkanlık muhafızlarına ait askeri çadır ve diğer teçhizatı taşıdığını açıkladı. Mısır'ın arabuluculuk ettiği, 30 Ocak'ta, sabah 03.00'te yürürlüğe giren ateşkesin bozulmasıyla ilgili olarak da Gazze'deki Mısır temsilcileri Hamas'ı suçladı.

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Gazze içinde ve kuzeyinde de çatışmalar sürüyor.

Beyt Lahiya'da Kassam Tugayları'nın bastığı bir karakolda yaralananların sayısı 10'dan fazla olarak belirtildi. Karakolun, daha sonra yine militanlarca getirilen buldozerlerle yerle bir edildiği de yerel kaynaklarca bildirildi.

Beyt Lahiya bölgesinde, El Fetih'in üst düzey isimlerinden, geniş silahlı gruba hükmeden Semih El Medhun'un da Kassam militanlarından birini kaçırdığı, bölgedeki Hamaslıların karşılık vermek üzere hazırlık yaptıkları belirtiliyor.

İsrail Ordusu da bugün Batı Şeria'da yaptığı operasyonlarda, Nablus, Tulkarem ve Ramallah'ta 4 Filistinli'yi öldürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35