banner15

Atıkların yüzde 60'ı geri dönmek zorunda

Güvenli gıda tüketimi bilinci geliştikçe, tüketiciler ambalajlı ürünleri daha çok tercih ediyorlar.

Atıkların yüzde 60'ı geri dönmek zorunda


Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni

Dünyada ve Türkiye'de güvenli gıda tüketimi bilinci geliştikçe, tüketiciler ambalajlı ürünleri giderek daha fazla tercih ediyorlar diyen Tetra Pak Kurumsal İletişim Müdürü Mutlu Tanberk, bu gelişmeyi ambalajlı süt tüketiminde yaşanan artışta gözlenebildiğini kaydetti.

Ambalaj sektörünün cazip bir sektör olma özelliğini devam ettirdiğini söyleyen Tanberk, "Türkiye'nin genç nüfusuna karşın Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında halen düşük seviyelerde bulunan ambalajlı sıvı gıda tüketim oranları, sektörümüze önemli bir büyüme potansiyeli kazandırıyor. Bu potansiyelin yenilikçi bir yaklaşımla gerçekleştirilecek yatırımlarla değerlendirilebileceğine inanıyoruz. "dedi.

SÜT TÜKETİMİNİ  AMBALAJ ARTIRDI

Tetra Pak'ın dünya süt sektörü ile ilgili olarak, son iki yılın verileriyle hazırladığı Tetra Pak Küresel Süt Endeksi'ne göre 2008 yılında süt tüketiminde bir önceki yıla göre yaşanan yüzde 1,6 oranındaki büyümeye sağlıklı ambalajda süt ürünleri öncülük etti. Ambalaj sayesinde süt ürünlerinin arttığını ifade eden Tanberk, süt ürünleri tüketimi 2008 yılında bu büyüme ile 258 milyar litreye ulaştığını 2008 yılında bazı ülkelerde yüzde 75'ler seviyesine ulaşan fiyat artışlarına rağmen büyüme trendi devam ettiğini kaydetti

AMBALAJA YATIRIM YAPAN KAZANIYOR

Ülkemizde de ambalaja yatırım yapan firmaların kazandığına dikkat çeken Tanberk, Türkiye'de işlenmiş ambalajlı süt pazarı son beş yılda yaklaşık yüzde 10 büyüme gösterdiğini ifade ederek bunun da ambalaja dönük yatırımların büyük etkisinin olduğunu söyledi. Halen yüzde 53 olan ambalajlı süt tüketim oranının da, yüzde 60'lar düzeyine gelmesi bekleniyor.

Ülkemizde, toplum sağlığı açısından ambalajlı gıda ürünlerinin tüketimini teşvik edici çalışmaların sürdürülmesi sayesinde ambalajlı ürünlerin satışında artış kaydedildiğini de sözlerine ekleyen Tanberk, açık süt tüketimi 2000 yılında yüzde 70  iken, 2007 yılında yüzde 50'ye gerilediğini vurguladı.

AMBALAJ SAĞLIK DEMEK

Tetra Pak aseptik ambalajın en önemli farklılığı ürünlere uzun ömürlü olma özelliği kazandırmasından geliyor, diyen Tanberk, ambalajın sağlık olduğunu ifade ederek şu açıklamayı yaptı: "Aseptik karton ambalajların altı katmanlı yapısı sayesinde, süt gibi hassas bir gıda maddesi, meyve suları ve bu ambalajlarda sunulan diğer ürünler, hiçbir katkı maddesi olmaksızın aylarca oda sıcaklığında tazeliğini koruyabiliyor. Mesela süt, aseptik ambalaja doldurulmadan önce UHT işleminden geçiriliyor. UHT ismi Ultra High Temperature- Ultra Yüksek Isı sözcüklerinin ilk harflerinden oluşuyor. UHT işlemi, sütün 2 - 6 saniye süreyle 135°C-150°C ısıya tabi tutulduktan sonra, hızla oda sıcaklığına soğutulması ile gerçekleştiriliyor. Süt çok kısa bir süre yüksek ısıda tutulduğu için tadında, görünümünde ve besin değerinde herhangi bir değişim meydana gelmiyor. "

YÜZDE YÜZ GERİ  DÖNÜŞÜMLÜ AMBALAJ

Tetra Pak aseptik karton ambalajların bir diğer özelliği yüzde 100 geri dönüştürülebilir olduğunu da ifade eden Tanberk, Tetra Pak içecek kartonları YEKPAN® adlı yonga levhalara dönüştürüldüğünü böylece ambalajlardan elde edilen levhalar inşaat, ambalaj ve mobilya sektörlerinde kullanıldığına dikkat çekti. 1999 yılında Tetra Pak içecek kartonlarının kağıt geri dönüşümüne başlandı. Bu ambalajlardan elde edilen kağıt elyafı dayanıklı, uzun ve parlak olması açısından değer taşıyor.

ATIKLARIN YÜZDE 60'I GERİ DÖNMEK ZORUNDA

Geri dönüşüm gerek ekonomiye olan getirisi, gerekse giderek çağdaş tüketim anlayışının bir parçası haline gelmesi nedeniyle tüm dünyada hızla gelişiyor. Bu alanda ülkemizde de son yıllarda önemli adımlar atılıyor. Bu adımlardan en önemlilerinden biri Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nin 2007 yılında yeniden düzenlenerek yayımlanması oldu. Yönetmeliğe göre üretici firmalara piyasaya sürdükleri ürünlerin 2009 yılı için yüzde 36, 2020 için ise yüzde 60'ını geri dönüştürme yükümlülüğü getiriyor. Firmaların geri dönüşümü hızlandırması için depozito uygulamasının bir araç olabileceğini kaydeden Tanberk,  ülkemizde geri dönüşüm alanın gelişmesi için, tüketici, sanayi ve kamuyu kapsayan bütünlüklü bir sistemin hayata geçirilmesi gerekiyor, açıklamasını yaptı.

10 MİLYON EURO TUTARINDA YENİ YATIRIM YAPILDI

Son olarak İzmir fabrikalarına 10 milyon Euro tutarında yeni bir yatırım gerçekleştirdiklerini vurgulayan Tanberk, fabrikamıza kurduğumuz yeni, yedi istasyonlu baskı makinesinin 2008 Eylül ayı içinde faaliyete geçtiğini söyledi. Tanberk, yatırımlarla ilgili şunları belirtti:

"Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yatırımlar sonucunda fabrikamızda 2003- 2007 yılları arasında üretimimizi yüzde 28 oranında artırırken, toplam enerji kullanımımızı yüzde 23, su kullanımımızı yüzde 37, uçucu organik bileşen salınımlarını yüzde 26, atık miktarını ise yüzde 75 oranında azaltma başarısı gösterdik. Bu alandaki çalışmalarımıza fabrikamızda hız kesmeden devam ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda gelişen teknoloji ile kalitemizi daha da iyileştirecek ve çevre performansımızı daha da geliştirecek yeni yatırımlara da açığız." 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2009, 06:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35