banner39

Atina`da çevik kuvvet polisine saldırı

Yunan polisine karşı düzenlenen ve bir polisin yaralandığı saldırıyı 'Devrimci Mücadele' üstlendi

Arşiv 14.01.2009, 15:50 14.01.2009, 15:50
Atina`da çevik kuvvet polisine saldırı


Yunan basın yayın organları, Atina'da yayımlanan haftalık Pondiki gazetesine bir bildiri gönderen örgütün, saldırıyı üstlendiğini duyurdu.

Örgütün, 23 Aralıkta bir çevik kuvvet aracına ateş açılması ve geçen yıl Paleo Faliro semtindeki bir petrol şirketine bombalı saldırı eylemlerini üstlendiği kaydedildi.

Başkentin, 6 Aralık'ta 16 yaşındaki Aleksis Grigoropulos adlı gencin polis kurşunuyla yaşamını yitirdiği "Eksarhia" semtinde düzenlenen saldırıda 21
yaşındaki Diamandis Macunis adlı polis memuru göğüs, karın ve bacak bölgelerinden ağır yaralanmıştı.

Basın yayın organları, başkentin "Eksarhia" semtinde düzenlenen saldırıda AK-47 Kalaşnikov tipi otomatik tüfek ile 9mm'lik MP-5 tipi yarı otomatik silah kullanıldığını, saldırı tarzının ise "Devrimci Mücadele" örgütünü çağrıştırdığını kaydetmişti.

Haberlerde, AK-47'nin 23 Aralıkta, Atina'nın "Gudi" semtinde hareket halindeki Çevik Kuvvet aracına ateş açılması eyleminde kullanılan 2 AK-47'den biri olduğunun belirlendiği açıklanmıştı.

Adını, 2003'de Atina Adliyesi ile Citibank şubeleri, 2004'de polis karakol ve araçları, 2005'de Çalışma ve Ekonomi bakanlıklarına saldırılar, 2006'da eski Kamu Düzeni Bakanı Yorgo Vulgarakis'e bombalı saldırı, 2007 ocak ayında ise ABD'nin Atina Büyükelçiliği'ne roketli saldırı düzenleyerek duyuran "Devrimci Mücadele", 2007 yılı mayıs ayında, Atina'da yayımlanan haftalık "Pondiki" gazetesine bir bildiri göndererek, 30 Nisan 2007 tarihinde "Nea İonia" semti polis karakoluna 15 el ateş edilmesi ve bir el bombası atılması eylemini de üstlenmişti.

Yunan hükümeti ise 2007 yılı mart ayında aldığı kararla, henüz hiçbir üyesi yakalanmayan "Devrimci Mücadele" adlı örgütün çökertilmesine katkıda bulunacak kişi veya kişilere 800 bin avro tutarında para ödülü verileceğini açıklamıştı.

Kaynak: CNN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?