Atina'da protesto gösterisi

Atina'da, Parlamento'da tartışmaya sunulan Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'' protesto edildi.

Atina'da protesto gösterisi


Yunanistan'ın başkenti Atina'da, ''Hükümetin bütçe açığının daraltılması çerçevesinde aldığı ekonomik önlemler ve Parlamento'da tartışmaya sunulan Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısını'' protesto gösterisi düzenlendi.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ve İşçi Sendikaları Federasyonu'nun (GSEE) çağrısıyla gerçekleştirilen gösteride, katılımcılar, Yunan Parlamentosu'nun bulunduğu ''Sindagma'' Meydanı'na protesto yürüyüşü yaptılar.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösterilerde gruplar, ''IMF-AB dışarı'', ''Mücadeleye devam'', ''Önlemleri geri çekin'', ''Destek mekanizması anlaşmasını iptal edin'' ve ''Hırsızlar için hiçbir fedakarlıkta bulunmayacağız'' şeklinde sloganlar attılar.

Yaklaşık 3 saat süren gösteri sırasında kent merkezi trafiğe kapatıldı, ulaşım durma noktasına geldi.

Eylem sonrasında protestocu gruplar olaysız dağıldı.

Öte yandan, ADEDY ile GSEE, 20 Mayısta ülke genelinde 24 saatlik greve gidilmesi çağrısında bulundu.

SOSYAL GÜVENLİK YASA TASARISI

Yunanistan Çalışma Bakanı Anderas Loverdos tarafından parlamentoya sunulan Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı çerçevesinde, ülkede, 2018 yılından itibaren emekli maaşlarında yüzde 7 oranında kesintiye gidilmesinin beklendiği açıklanmıştı.

Yunan medyası, tasarı uyarınca, emeklilik maaşının hükümetin gelir politikası aracılığıyla tespit edilmeyeceğini, bundan böyle enflasyon, Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) ve sosyal güvenlik fonlarının ekonomik durumlarının göz önünde tutulacağını duyurmuştu.

Tasarıya göre emeklilik için 40 yıl çalışmak gerektiği, 60 yaşından önce kimsenin emekli olamayacağı da belirtilen haberde, 65 yaşın üstünde, sosyal güvenlikten yoksun tüm vatandaşlara 360 avro yaşlılık maaşı verileceği de kaydedilmişti.

EKONOMİK ÖNLEMLER

Öte yandan, Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu, geçen hafta yaptığı açıklamada, bütçe açığının daraltılması için alınacak borç konusunda, IMF (Uluslararası Para Fonu), AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) ile anlaşmaya varılması çerçevesinde yeni ekonomik önlemler alındığını bildirmişti.

Kamuda maaşları aylık 3 bin avroya kadar olan çalışanların, Yunanistan'da 13. maaş olarak adlandırılan Noel maaşı, Paskalya ile yaz tatili dönemleri için verilen ve 14. maaş olarak nitelendirilen yarımşar maaş ikramiyelerinin bundan sonra toplam bin avroya tekabül edeceğini belirten Papakostandinu, aylık 2 bin 500 avroyu geçmeyen emekli maaşlarında da Paskalya ile tatil ödeneklerinin 200'er, Noel maaşının ise 400 avro olarak belirlendiğini, daha yüksek emekli maaşlarının ise düşürüleceğini açıklamıştı.

Kamu çalışanlarının ödeneklerinde yüzde 8 oranında kesintiye gidileceğini ifade eden Bakan, kamuda gerek maaşların gerekse emekli maaşlarının dondurulduğunu da belirtmişti.

Maliye Bakanı, KDV'nin yüzde 21'den yüzde 23'e çıkartılacağını, sigara ve alkollü içki fiyatlarında yüzde 10 oranında ek vergi uygulanacağını, lüks harcamalarda ise vergilerin artacağını bildirmişti.

Öte yandan, Yunanistan'da geçen Mart ayında da bir dizi ekonomik önlem alınmıştı.

Bu önlemler, kamu çalışanlarının maaşlarında kesinti, KDV'nin yüzde 19'dan yüzde 21'e yükseltilmesi, ödeneklerde yüzde 12 oranında kesinti, emekli maaşlarının 2010 yılı süresince dondurulması, akaryakıt fiyatlarında 3 ile 8 cent arası zam, alkollü içeceklerde yüzde 20, sigara fiyatlarında ise yüzde 65 oranında ek vergi uygulanması ve tutarı 35 bin avroyu aşan, araba ve yat alımlarını da içeren lüks harcamalara özel ek vergi konulmasını öngörüyordu.

Ayrıca, Yunanistan'da 13. maaş olarak adlandırılan Noel maaşında yüzde 30, Paskalya ile yaz tatili dönemleri için verilen ve 14. maaş olarak nitelendirilen yarımşar maaş ikramiyelerde ise yüzde 30 oranında kesinti yapılmıştı.

Yunan sendikaları ise önlemler geri çekilinceye kadar mücadeleye devam edileceğini açıklamışlardı. 
 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 02:31
banner53
YORUM EKLE

banner39