banner15

Atina'ya ilk cami yapılıyor

Atina, Avrupa'nın camisi olmayan tek başkenti yaftasından kurtuluyor.

Atina'ya ilk cami yapılıyor

Hükümet, kilisenin engelleme çabalarına rağmen 15 milyon euroya cami yapma kararı verdi.

Yunanistan’da Hükümet, Atina’da yaşayan binlerce müslümanın ibadet ihtiyaçlarını karşılamak için kurduğu derme çatma mescidlerin yerini alacak büyük bir cami yaptırma kararı aldı.

Kararı açıklayan Eğitim ve Din İşleri Bakanı Marietta Yannaku, 15 milyon euroya mal olacak caminin 2 ila 3 yıl içinde bitirilmesinin planlandığını söyledi. Cami inşaatıyla ilgili bir kanun tasarısı hazırlayarak harekete geçtiklerini belirten Yannaku, kent merkezindeki Eleona semtinde 42 dönümlük bir araziye inşa edilecek caminin kendi bakanlığı gözetiminde hizmet vereceğini belirtti.

Yannaku’nun verdiği bilgiye göre caminin bir yönetim kurulu olacak. Yönetimle kararlar burada alınacak. Her mezhep için camide bir din adamı bulunacak. Böylece Atina’da bulunan göçmenlerin apartman bodrumlarını, cafeleri veya bazı dükkanları mescide çevirmelerinin önüne geçilmiş olacak. Osmanlı’nın bölgeden çekildiği 170 yılın ardından Atina’da yapılan ilk cami burası olacak. 2004 Olimpiyatları öncesinde de hükümet tarafından benzer bir karar Parlamento’ya sunulmuş fakat Ortodoks kilisesinin engellemeleri sonucunda karardan vazgeçilmişti.

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48