banner39

Atom Enerjisi Ajansı İran İçin Toplanıyor

İran, AB'nin uranyum zenginleştirme programına yeniden başlamasını eleştiren yaklaşımına dışişleri bakanlığı sözcüsü Asefi ile cevap verdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Atom Enerjisi Ajansı İran İçin Toplanıyor

İran'ın İsfahan'daki nükleer santralde uranyum dönüştürme işlemine yeniden başladığını açıklaması uluslararası toplumu yeniden karıştırdı. Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı bugün özel bir oturum yaparak İran'ın durumu görüşecek ve İran dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne gönderilip gönderilmeyeceğini tartışacak.

Konu Güvenlik Konseyi'ne giderse, İran'a karşı teknolojik ambargo da dahil bazı yaptırım kararları alınabileceği belirtiliyor. Avrupa Birliği üyesi üç ülke Almanya, İngiltere ve Fransa, İran'ın uranyum zenginleştirme programına yeniden başlamasıyla ilgili açıklamasına sert tepki gösterdi.  

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy bu kararın derin bir krize neden olduğunu söylerken Avrupa Birliği'nin dönem başkanı İngiltere'den yapılan açıklamada, gelişmelerin kaygıyla izlendiği belirtildi.

AB'nin tepkisine yanıt veren İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, Almanya, İngiltere ve Fransa`ın İran`ın nükleer programına ilişkin sunduğu öneriyi, ``İran`ın uranyum zenginleştirme hakkını göz önünde bulundurmadığı için`` reddettiklerini söyledi.

Asefi, bugün üç AB ülkesinin büyükelçilerine, yaptıkları öneriyi kabul etmediklerini resmen bildirdiklerini belirtti. AB ülkelerine verdikleri cevapta, ``önerinin ayrım yapan ve temelsiz ilkelere dayanan bir teklif olduğunu vurguladıklarını`` kaydeden Asefi, ``Öneriyi kabul etmememizin en önemli nedeni, teklifte, bizim nükleer yakıt üretimi ve zenginleştirme hakkımızın göz önünde bulundurulmamasıdır`` dedi.

Asefi, AB ülkelerinin önerisinde tam güvenceden söz edilmediğini, bunun Paris Anlaşması`na aykırı olduğunu savundu.

İsfahan nükleer tesisinin faaliyetleri Tahran'ın AB üçlüsü diye bilinen İngiltere, Almanya ve Fransa ile yürüttüğü görüşmeler çerçevesinde Kasım 2004'te askıya alınmıştı.

İran, AB üçlüsü ile görüşmelerin tıkandığına kanaat getirerek, İsfahan'daki nükleer tesisi bir hafta önce açmak istemiş, ancak BM Atom Enerjisi Kurumu buraya kameralar yerleştirmek için daha uzun süreye ihtiyacı olduğunu belirtmişti.

İranlı Muhalif, "Tahran 4 Bin Santrifüj Üretiyor" 

Stratejik Politika Danışmanlık`ı yöneten, İranlı muhalif Ali Rıza Caferzade, İranlı muhalif, Tahran`ın uranyum zenginleştirmede kullanılan 4 bin kadar santrifüj ürettiğini iddia etti.

Washington`da bulunan ve İran ile Irak konusunda çalışan düşünce kuruluşu yöneten Ali Rıza Caferzade, santrifüjlerin Natanz`daki nükleer tesiste kullanılmaya hazır olduğunu, çok yakın bir zamanda elde ettiği bu bilginin Tahran rejimindeki güvenilir kaynaklardan alındığını söyledi.

Bu santrifüjlerin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu`na (UAEK) bildirilmediğini belirten Caferzade, bunların İsfahan ve Tahran`da üretildiğini kaydetti.

Caferzade, Ağustos 2002`de, İran`ın Natanz`da uranyum zenginleştirme programı bulunduğunu açıklamış ve bu bilgiler daha sonra doğrulanmıştı.   

 

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?