banner39

Atun: İsrail 400 şehit ve alimin mezarını yıkacak

İsrail yönetiminin Kudüs'te Yahudileştirme çalışmaları kapsamında şehirdeki mezarları yıkacağı belirtildi.

Arşiv 24.03.2010, 09:39 24.03.2010, 11:32
Atun: İsrail 400 şehit ve alimin mezarını yıkacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin Meclisi Kudüs milletvekili Ahmed Atun, Kudüs’te faaliyet gösteren Hayır Kurumları Birliği Başkanı Yusuf Kuray ve Kudüs şehrindeki vakıf ve mezarlıklardan sorumlu milletvekili el-Hac Mustafa Ebu Zehre ile görüşerek, İsrail'in bölgede bulunan Müslüman mezarlıklarına karşı sürdürdüğü tecavüzleri, bunun yakın ve uzun vadede etkilerini masaya yatırdı.

Görüşmede Kudüs’teki hayır kurumlarına yapılan baskılar hakkında geniş bilgi alan Atun, Ebu Zehre’den de Kudüs’te bulunan Me’menullah Mezarlığında meydana gelen son gelişmeler hakkında geniş bilgi aldı. Ebu Zehre, geçen Pazar günü İsrail kurumların mezarlığın doğu kesimine duvar öreceklerini ilan ettiklerini ifade etti.

Görüşme sonrasında yapılan açıklamada ise “Me’menullah mezarlığı 14 asırdan beri vardır. Yani Hz. Ömer’in buraları fethetmesiyle birlikte burası da var oldu. Dolayısıyla burası bir insanlık mirasıdır. Burada bulunan 800 yıllık mezarlar bu söylemi pekiştiriyor. Öyleyse 14 asırdan beri birçok şehit ve âlimi içinde barındıran bu mezarlığa yapılan bir saldırı tam bir ihanettir.” şeklinde konuştu.

Açıklamada ayrıca, şimdiye kadar onlarca mezarın yerle bir edildiğine dikkat çekilerek, İsrail'in mezarlık arazisinin yüzde 70’ini bağımsızlık parkı için gasp ettiği ifade edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?