banner39

A.Ü'de özel güvenlikçi terörü

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusu'nda özel güvenlikçiler, bir öğrenciyi silahla tehdit tehdit ettiği ortaya çıktı.

Arşiv 19.05.2008, 14:52 19.05.2008, 16:48
A.Ü'de özel güvenlikçi terörü


Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusu'nda aylardır süren "özel güvenlikçi terörü" son silahlı tehdit vakasıyla yeni bir boyut kazandı.

Eski adı 'Mülkiye' olan SBF, Hukuk, Eğitim ve İletişim Fakülteleri'nin bulunduğu Ankara Üniversitesi Cebeci Kampusu'nda aylardır süren "özel güvenlikçi terörü" son silahlı tehdit vakasıyla yeni bir boyut kazandı.

Birkaç yıl öncesine dek etrafı açık olan Cebeci Kampusu artık turnike-kamera sistemi ve özel güvenlikçiler tarafından korunuyor. Öğrenciler "Bu koruma değil terör. Kampus hapishane gibi" diyor.

Cebeci'deki özel güvenlikçi terörünün son örneği 16 mayısta yaşandı. Zafer Algül adlı öğrenci bir özel güvenlikçi tarafından izlendi, tartaklandı ve başına silah dayanarak tehdit edildi

Ankara'da Hukuk, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Eğitim ve İletişim Fakülteleri'nin bulunduğu Cebeci Kampüsü, özel güvenlik görevlilerinin uygulamalarıyla öğrencilerin tepkisini çekiyor.

Ankara Öğrenci Kollektifleri, birkaç yıl öncesine kadar etrafı açık, bahçesi halk tarafından kullanılabilen Cebeci Kampüsü'nün bugün bir hapishaneye dönüştürüldüğü görüşünde. Etrafında yüksek demir parmaklıkları, kapısında turnikeleri, muhtelif yerde kameraları, kampüs karşısında çevik kuvvet polisi ve hemen her yerde özel güvenlik elemanlarıyla kampüs artık yeni bir çehreye sahip. Cebeci Kampüsü'nde son iki aydır yaşanan bazı olaylar şöyle:

ÖĞRENCİYE TACİZ

• 17 Mart'ta özel güvenlik görevlileri, öğrenciler tarafından yapılmak istenen etkinliği engellenmeye çalıştı, gün boyu kimlik sorma bahanesiyle birçok öğrenci darp edildi, fiziksel, sözlü tacize uğradı, tartaklanarak kıyafetleri yırtıldı.

KANTİNDE DARP

• 31 Mart'ta Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) kantininde etkinlik yapmak isteyen öğrencilere özel güvenlik görevlileri coplarla saldırdı, küfürler etti, bazı öğrencileri yaralarken kamu malına da zarar verdi.

HOCAYA RAĞMEN DAYAK

• 10 Mayıs'ta SBF'de geneleksel İnek Bayramı kutlanırken, kampus kapısından içeriye girmek isteyen bir kız öğrenciye hakaret edildi, ardından bu öğrenci kameraların görmediği kör noktaya çekilerek dövüldü, sırt ve yüz bölgelerinden yaralandı, SBF hocaları olay yerine gittiğinde de hakaretler-saldırı sürdü.

RAPORLU ŞİDDET

• 11 Mayıs'ta kampüse yan girişten girmek isteyen bir öğrenci tehdit edildi, bir başka öğrenci özel güvenlik görevlisi Cengiz Çınar tarafından saldırıya uğradı, kimlik göstermesine bile fırsat verilmeden darp edildi. Öğrenci bunu raporla belgeleyip görevli hakkında görevi kötüye kullanmak ve şiddet uygulamaktan suç duyurusunda bulundu. 15 Mayıs'ta kampüs ana giriş kapısından okula girmek isteyen bir öğrenci bu kez Cihan Kılıç adlı görevli tarafından kamera görüşünün dışında tehdit edildi, gömleği yırtıldı.

AYAK EZME

• 16 Mayıs'ta kampüs girişinde bir öğrencinin ayağının üzerinden sivil giyimli özel güvenlikçi kullandığı 06 YSP 08 plakalı bir araçla geçti, görevli güvenlik kulübesine gitti, kimliğini açıklamadı. Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) şefi Arslan Duran'a bu kişinin kimliği sorulduğunda "bütün özel güvenliklerin hepsi Aslan Durandır' yanıtı verildi.

SİLAHLA TEHDİT

• Son vukuat ise silahlı. 16 Mayıs'ta Zafer Algül, kampüsten çıktıktan sonra sivil giyimli bir özel güvenlik görevlisince izlendi, okul karşısındaki Telekom Bayii'ne girdikten sonra arkasından gelen özel güvenlik elemanı kafasına silah dayadı ve ölümle tehdit etti, öğrenciyi boğazından tutarak darp ettikten sonra 'burada terörist var-bu adam terörist' diye bağırarak provokasyon yapmaya çalıştı.

ÖĞRENCİLER ENDİŞELİ

• Ankara Öğrenci Kollektifleri, önlem alınmadığı takdirde daha büyük olaylar olabileceğine dikkat çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı: "Cebeci Kampüsü'nde yaşanan olaylar sıradan ve yarın unutacağımız olaylar değildir. Tarih boyunca aydınlığın, bilimin, demokrasinin ve özgürlüğün temsilcisi olan kampusun hapishaneye çevrilmesine ve özgürlüklerimizin kısıtlanmasına izin vermeyeceğiz."

REKTÖR ÖĞRENCİLERİ SUÇLADI

• Ankara Üniversitesi Rektörü Nusret Aras, öğrencilerin iddialarının doğru olmadığını savundu. Aras, "Bir öğrenci güvenlik görevlisi ile tartışmış, ardından güvenlik görevlisinin kafasına taş atmıştır" dedi. Aras, bu güvenlik görevlisinin hastaneye kaldırıldığını ve rapor aldığını kaydetti. Bir öğrencinin başına silah doğrultulduğu iddiaları üzerine Aras, "Bizim güvenlik görevlilerimizin silahı yok. Güvenlikçilerimizin hepsi silahsızdır" yanıtını verdi. Olayın Dekanlık tarafından kendisine bildirildiğini ve soruşturma başlatıldığını belirten Aras, güvenlik görevlilerine herhangi bir uyarıda bulunup bulunmadığının sorulması üzerine "Neden uyaracağız, güvenlik görevlileri görevlerini yerine getiriyor. Öğrenciler güvenlik görevlilerini istemiyor, onları bir işgal gücü gibi görüyor. Ama üniversitede satırlı, bıçaklı kavgalar oluyor bir grup öğrenci arasında ya da dışarıdan gelenler arasında. Bunlar için tedbir almak da bizim görevimiz" diye konuştu.

Kaynak: TARAF

banner53
Yorumlar (1)
ali gür 13 yıl önce
bu ülke kimin.
bu ülkeyi kim yönetiyor.
bu ülkede hukukun üstünde birilerimi var.
bu ülkede devletin üstünde bir kurum mu var.
türkiye tayyibe rahmen hala sorular ülkesi
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?