banner15

Avro bölgesine üye olmak zorlaştırılacak

Almanya koalisyon hükümet ortakları Avro bölgesine üye olmak isteyen ülkeler için daha sert şartlar getirilmesini istiyor.

Avro bölgesine üye olmak zorlaştırılacak

Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya koalisyon hükümet ortakları Avro’ya girmek isteyen ülkeler beş yıl süreyle kontrol edilerek ekonomik durumları gözlenmesi gerektiğini bildirdiler. Koalisyon ortakları Hristiyan Demokratlar Birliği CDU/CSU ile Hür Demokrat Parti FDP, Alman parlamentosunda Yunanistan’a yardım paketinin kararlaştırılacağı gün, Avro üyeliği için gerekli şartları belirledikleri bir tasarıyı da oylamaya sunacak.

Yeni tasarıya göre Avro bölgesine üye olmak isteyen ülkeye beş yıllık bir gözlem uygulanarak, istikrarlı bir mali politika takip edip etmediği tesbit edilecek. Ayrıca rekabet gücü de ölçülecek. Şimdiye kadar gözlenme süresi iki yıl olarak uygulanıyordu ve rekabet gücü ise hiç gözönüne alınmıyordu.

Yeni avro tasarısıyla, Yunanistan krizinden alınan dersler de dikkate alınarak geniş çaplı bir tedbirler kataloğu hazırlanacak. Bütçe açığına neden olanlar hakkında bir takım yaptırımlar da belirlenecek. Daha iyi bir uyarı sistemi geliştirilecek ve Avrupa’daki yatırımcı ve tüketicilerin korunması için daha iyi tedbirler alınacak. Bütçe açığı olan ülkelere yaptırım olarak AB teşviklerinin verilmemesi ve oy haklarının ellerinden alınması gibi tedbirler düşünülüyor.

Alman hükümet ortakları ayrıca Avrupa’nın kendisine ait rating ajansları kurması gerektiğini düşünüyor. Yeni rating ajansları Avro üyesi ülkelerin karşılıksız devlet tahvili satmalarını engelleyecek ve finans pazarında düzenlemeler yapacaklar.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2010, 13:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35