Avro krizi Alman Başbakan Merkel'i de krize soktu

Avrupa'da yaşanan Avro krizi Almanya başbakanı Angela Merkel'i de zor bir duruma soktu.

Avro krizi Alman Başbakan Merkel'i de krize soktu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Partisi CDU’nun üst düzey yöneticileri sırt çevirirken, Avrupa ülkeleri devlet başkanları da Merkel’in idarecilik gücünün yetersiz olduğunu düşünüyor. Ayrıca Alman seçmen de Merkel’e güvenini kaybetti.
 
Çarşamba günü Parlamento’da konuşan Merkel Avrupa’daki krizi ‘kader birliği’ olarak tanımlarken, asıl krizin dokuz aydan beri iktidarda bulunan Alman koalisyon hükümetinde yaşandığı gözleniyor. Seçimlerdeki büyük başarılarından sonra Hristiyan Demokratlar Birliği ile liberal birliğin tabana oturduğu belirtildi.
 
Araştırma şirketi Forsa tarafından yapılan son istatistikle, koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Birliği CDU/CSU ile Hür Demokrat Parti FDP’nin toplam oy oranının, son on yılın en kötü sonucu olarak ancak yüzde 38’e varabildiği tesbit edildi. Yapılan araştırmada Merkel’in ve hükümetin güven kaybına sadece Avro krizinin değil, Merkelin hükümet etme kaabiliyetinin de zayıflamasının neden olduğu ifade edildi.
 
Dış politikada Merkel’in yumuşak bir tavır sergilediği, Fransa başkanının daha güçlü bir söz sahibi gibi olduğu iddia edilirken, Alman iç politikasında da CDU’lu Eyalet başkanlarının, Merkel’in istifa etmesini talep edebilecekleri ya da eğitim harcamalarında büyük bir kısıtlamaya gidilmesini isteyebilecekleri belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 05:47
banner53
YORUM EKLE

banner39