banner39

Avrupa, ahlak olarak çöküyor

AB'nin son araştırmasına göre AB ülkelerinde dine önem verenlerin oranı % 46’ya düşerken % 44’ü de eşcinsellerle nikaha olumlu bakıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avrupa, ahlak olarak çöküyor

AB Komisyonu’nun kamuoyu yoklaması organı olan Eurobarometre’nin son kapsamlı araştırmasında, AB vatandaşlarının bazı konularda görüşleri ilk defa alınırken, toplumda din unsurunun önemli yer tuttuğunu savunanların oranı yüzde 46 olarak belirlendi.

Rumlar dine en fazla önem veren toplum

Din unsuruna en fazla ağırlık veren halkların başında Kıbrıslı Rumlar (yüzde 81), Maltalılar (yüzde 70) ve İtalyanlar (yüzde 63) geliyor. Din unsuruna önem verenlerin oranı Estonya’da yüzde 20, Finlandiya’da yüzde 23, Letonya ve Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 27, Hollanda ve Danimarka’da yüzde 31, Macaristan ve Almanya’da yüzde 33 ve Yunanistan’da yüzde 36 olarak belirlendi.

Eşcinsel nikah

Kamuoyu yoklaması, AB’lilerin ortalama yüzde 44’ünün eşcinsellerin resmi nikah yapmasından yana olduğunu gösteriyor. Bu oran Hollanda’da yüzde 82’yi, İsveç’te yüzde 71’i, Danimarka’da yüzde 69’u, Belçika’da yüzde 62’yi bulurken, Letonya’da yüzde 12’ye, Kıbrıs Rum kesiminde yüzde 14’e, Yunanistan’da yüzde 15’e, Polonya ve Litvanya’da yüzde 18’e düşüyor.

Ceza az 

AB vatandaşlarının yüzde 85’i suçluların yeterince cezalandırılmadığını, adaletin fazla hoşgörülü olduğunu savunuyor. AB vatandaşlarının ortalama yüzde 64’ü, bireysel özgürlükler kısıtlansa dahi daha fazla adalet ve eşitlikten yana tavır koyuyor.

Göçmenlere düşmanlık 

AB’lilerin yüzde 40’ı, AB dışından gelen göçmenlerin ülkelerine katkıda bulunduklarını düşünüyor. Göçmenlere karşı tavır alınan ülkelerin başında Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle Baltık ülkeleri bulunuyor. Göçmenlerden yana tavır bildirenlerin oranı İsveç’te yüzde 79’u, Portekiz’de yüzde 66’yı, İrlanda ve Lüksemburg’da yüzde 56’yı buluyor.

Halklar AB gidişatından memnun değil

AB vatandaşlarının sadece yüzde 33'ü, AB'nin iyi yönde ilerlediğini düşünüyor. Bu düşüncede olan Türklerin oranı yüzde 36 olarak açıklandı. Eurobarometre verilerine göre, AB'nin gidişatını iyi bulanların başında Litvanya (yüzde 57), Slovenya (yüzde 56) ve Polonya (yüzde 55) geliyor. Bu oran Fransa'da yüzde 22'ye, İngiltere'de yüzde 24'e, Almanya'da yüzde 28'e, Lüksemburg ve İtalya'da yüzde 29'a, Avusturya'da yüzde 30'a, Kıbrıs Rum kesimi ve Finlandiya'da yüzde 32'ye düşüyor. Veriler, AB halklarının yüzde 68'inin, ortak dış politika belirlenmesini istediğini gösteriyor.

Bu oran, aday ülkelerden Türkiye'de yüzde 39 olarak gösteriliyor. AB'nin ortak savunma politikası belirlemesinden yana olan AB vatandaşlarının ortalama oranı yüzde 75 olarak belirlenirken, bu oran Türkler’de yüzde 50'yi buluyor.

Genişlemeye en az destek veren Almanya 

Aynı araştırmaya göre, AB vatandaşlarının yüzde 46'sı AB'nin gelecek yıllarda genişlemesinden yana görüş bildirirken, genişleme karşıtlarının oranının yüzde 42'yi, fikir belirtmeyenlerin oranının ise yüzde 12'yi bulduğu açıklandı. AB'nin genişlemesinden yana olan Türklerin oranı yüzde 50 olarak belirlendi. Uzmanlar, AB'de genişlemeye destek oranının düştüğünü, tereddütlerin arttığını belirtti. AB üyesi halklar arasında genişlemeye en fazla destek verenlerin Polonyalılar (yüzde 76), Slovenler (yüzde 74) ve Yunanlar (yüzde 71) olduğu bildirildi.

Bu oranın en düşük olduğu ülkeler ise Almanya (yüzde 30), Avusturya (yüzde 31), Lüksemburg (yüzde 32), Fransa (yüzde 34) ve İngiltere (yüzde 36) olarak belirlendi. AB anayasası oluşturulmasına destek verenlerin oranı AB ülkelerinde ortalama yüzde 53, Türkiye'de yüzde 47 oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?