banner39

Avrupa bankalarının milyarlarca açığı var

Küresel krizden sonra Avrupa bankalarındaki toplam açığın 53 milyar euro olduğu ortaya çıktı.

Arşiv 07.10.2009, 01:06 07.10.2009, 01:24
Avrupa bankalarının milyarlarca açığı var

Mücahid Yıldız / Almanya / Dünya Bülteni

Borsaya kayıtlı Alman bankalarının gerekli öz sermayeye sahip olabilmeleri için 18,5 milyar euroya ihtiyaçları var. Yatırım bankası JP Morgan'ın yaptığı analizlerde bütün Avrupa bankalarında bu açığın toplam 53 milyar euro olduğu ortaya çıktı.

Pittsburgh'ta yapılan son G20 toplantısında alınan karara göre tesbit edilen % 8 limitine ulaşabilmek için Avrupa bankalarının yukarıda belirtilen açığın yarısına acilen ihtiyaçları var. Diğer yarısı ise devletlerden aldıkları borçları ödemek için gerekli.

Alman bankalarından sadece Commerzbank'ın 2011 yılına kadar devlet yardımı olmadan kendi başına ayakta durabilmesi için 12,2 milyar euro açığı kapatmak zorunda. Postbank'a gerekli olan miktar ise 2,7 milyar euro, Deutsche Bank için 3,4 milyar euro.

Birçok Avrupa bankası öz sermayelerini yükseltmek için nakit temini çalışmaları yaptılar. İtalyan bankası HVB Ana şirketi Unicredit 4 milyar euro, Norveç bankası DnB NOR 1,6 milyar euro nakit temini gerçekleştirdi. Doğu Avrupa'da çok sayıda şubeleri olan Avusturya bankası Erste Group Bank'ın henüz 1,36 milyar euroya daha ihtiyacı varken, İsviçre'nin büyük bankaları Credit Suisse ve UBS'in limitin çok üzerinde öz sermayeleri olduğu JP Morgan'ın analizi sonucu tesbit edildi.
banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?