banner15

Avrupa basınında Saddam'ın idamı

Avrupa basınından Saddam Hüseyin'in idamının yankıları... İdam Irak'ın dertlerine deva olabilir mi? İdam Saddam'ın imajını nasıl etkileyecek? Kameralar önünde idama ilişkin yorumlar...

Avrupa basınında Saddam'ın idamı
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idamı Avrupa basınının manşet konusu oldu.
 
Independent gazetesi yazarı Robert Fisk, devrik liderin ABD ve İngiltere’yi ele vermemesi için apar topar idam edildiği görüşünde. Tüm gazeteler, Irak’tan idama gelen farklı tepkilerin ülkenin bölünmüşlüğünü gözler önüne serdiği konusunda hemfikir.
Irak’ın devrik lideri Saddam Hüseyin’in idam edilmesi, dünya basınının manşetlerindeydi. İngiliz Independent gazetesi yazarı Robert Fisk, “Sırlarını mezara götürdü. Suç ortaklığımız da onunla öldü” başlıklı yazısında, idamdan ABD ve İngiltere’yi sorumlu tuttu.
Fisk, “Batı, Saddam’ı silahlandırdı, düşmanlarıyla ilgili istihbarat verdi, zulümleri için teçhizat verdi, sonra da suç ortaklarını ele vermesini önledi. Tüm gerçek, Bağdat’taki infaz odasında Saddam’la birlikte öldü. Washington ve Londra’da birçokları onun sonsuza kadar susmasıyla rahat bir nefes aldı” diye yazdı.

Independent’ın başyazısında da, Saddam Hüseyin’in uluslararası bir mahkemede yargılanmaması eleştirildi.

Devrik liderin idamının hiçbir olumlu sonucu olmayacağı vurgulanan başyazıda, “Devrik liderin apar topar asılması ABD’nin Saddam Hüseyin’le geçmişteki işbirliği konusundaki spekülasyonları artırmaktan başka bir işe yaramadı” dendi.

İngiliz Sunday Times ise başyazısında, “Bu sürecin tek olumlu yanı suçun cezasız kalmayacağını göstermesi” yorumunu yaptı.

Gazetede çıkan bir başka yazıda da, ittifakın haklı bir gerekçe olmaksızın Irak’ı işgal etmesi gibi idam edilmek üzere devrik lideri Iraklılara teslim etmesinin de hata olduğu belirtildi.

İngiliz Sunday Telegraph gazetesinin haberinde, Saddam Hüseyin’in idam edilmesinin Irak’ta mezhep çatışmalarına son vereceğini düşünmenin safça olduğu yer aldı.

Amerikan New York Times gazetesi de , devrik liderin ölümüne ilişkin farklı tepkilerin Irak’ın parçalanmışlığını ortaya koyduğunu yazdı.

‘IRAK SOYLULUK FIRSATINI KAÇIRDI’
İspanya’nın El Pais gazetesi, Irak’ın sadece ihtiyacı olduğu soyluluğu gösterme fırsatını değil, aynı zamanda Saddam’ı insanlığa karşı işlediği suçlar nedeniyle yargılama olasılığını da kaçırmış olduğu yorumunda bulundu.

Alman Bild am Sonntag gazetesi, Saddam’ın ölümünün hiçbir sorunu çözemeyeceğini yazarken, Fransız Le Journal Du Dimanche gazetesi ise ilk sayfada verdiği haberde “Ya sonra? Saddam Hüseyin’in idamı Irak’ta hiçbir şey değiştirmiyor” ifadesini kullandı.

Birçok İtalyan gazetesi ise, Saddam Hüseyin’in kameralar önünde idam edilmesini barbarca bir gösteri olarak nitelendirdi.

‘BARBARCA VE AŞAĞILAYICI’
Yunan Kathimerini gazetesi de, Saddam’ın idamının yayımlanmasının barbarca ve aşağılayıcı olduğunu belirterek, “Körfez’de iç ve genel bir savaş tehlikesi” başlığını kullandı.

Ethos gazetesi, “Irak’a kurşun, ABD iç savaşa körükle gidiyor” başlığını kullanırken, Eleftherotypia gazetesi idamın diktatörü şehit yaptığını yazdı.

İngiliz Sunday Telegraph gazetesinin haberinde, Saddam Hüseyin'in idam edilmesinin "Irak'ta mezhep çatışmalarına son vereceğini düşünmenin safça olduğu" belirtildi.

Observer gazetesi ise İngiltere Başbakanı Tony Blair'in ABD Başkanı George Bush'u Irak'ta şiddette son vermek amacıyla Suriye ve İran'ın yardımını alma konusundaki çekincesinden vazgeçmeye ikna edebileceğini yazdı.

Saddam Hüseyin'in cellatların arasında, ip boynuna geçirilirken fotoğarafını yayınlayan Sunday Times, infaza görevli olarak katılan yargıçın izlenimlerini aktardı. Yargıca göre Saddam'ın ölümü çok çabuk oldu.

Kapağında Saddam Hüseyin'in kefeni içinde yatarken fotoğrafına yer veren Independent on Sunday de, iç sayfasında İngiltere'nin Bosna'daki kuvvetlerinin eski komutanı General Sir Michael Rose'un bir makalesine yer verdi.

Eski general yazısında, ABD Başkanı George Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair'in Irak'ın bugünkü durumundaki sorumluluklarından kurtulmaya çalıştıklarını belirterek, "Bu, utanç verici şekilde ellerini temizlemeye çalışmaktır" ifadesini kullandı.

Blair ve Bush'u "kan kardeşi" olarak niteleyen Rose, "Her ikisi de bize Irak'ı, Irak hükümetinin yönetmekte olduğunu söylüyor. Aslında onlar da Cenevre konvansiyonuna göre işgal ettikleri ülkede düzenin tümüyle ve felakete varan bir biçimde ortadan kalkmasından sorumlu olduklarını biliyorlar" dedi.

İspanya'nın El Pais gazetesinde, "Irak'ın sadece ihtiyacı olduğu soyluluğu gösterme fırsatını değil, aynı zamanda Saddam'ı insanlığa karşı işlediği suçlar nedeniyle yargılama olasılığını da kaçırmış olduğu" belirtildi.

Alman Bild am Sonntag gazetesi, "Saddam'ın ölümünün hiçbir sorunu çözemeyeceğini" yazdı.

Fransız Le Journal Du Dimanche gazetesi ise ilk sayfada verdiği haberde "Ya sonra? Saddam Hüseyin'in idamı Irak'ta hiçbir şey değiştirmiyor" ifadesini kullandı.

Birçok İtalyan gazetesi, Saddam Hüseyin'in kameralar önünde idam edilmesini "barbarca bir gösteri" olarak nitelendirdi.

Il Sole 24 Ore gazetesi, "Bu, yeni Irak'ın başlangıcı değil" diye yazdı.

La Stampa de Turin gazetesiyse Saddam Hüseyin'in ölümünün "haklı bulanabilir" olduğunu belirterek, "Irak'ta her gün akan kan gölünde Saddam'ın ölümü, Irak için olası bir umut için haklı tek ölüm" ifadesini kullandı.

Romanya'nın Evenimentul Zilei gazetesi Saddam'ın idamını 25 Aralık 1989'da kurşuna dizilerek öldürülen eski diktatörü Nikolay Çavuşesku'ya benzetti.

Irak'ın başka bir seçeneğinin olmadığını yazan Hırvatistan'ın Juüarnji List gazetesi, Saddam Hüseyin'in 20. yüzyılın en büyük cinayetlerinin sorumlularından biri olduğunu belirtti.

Gazete, Saddam rejiminin devrilmesinden sonra çıkan olayların, Bush yönetiminin başarısızlığını da gösterdiğini ve Irak'ın dünyanın en trajik ve en tehlikeli yeri haline geldiğini yazdı.

Yunan Kathimerini gazetesi, Saddam'ın idamının yayımlanmasının "barbarca ve aşağılayıcı" olduğunu belirterek, "Körfez'de iç ve genel bir savaş tehlikesi" başlığını kullandı.

Ethos gazetesiyse "Irak'a kurşun, ABD, iç savaşa körükle gidiyor" ifadesini kullandı.

Diğer bir Yunan gazetesi, Eleftherotypia da idamın "diktatörü şehit yaptığını" yazdı.

 

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48