banner39

Avrupa Basınında Saddam'ın Mahkemesi

Avrupa basınında bugün, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in yarın başlayacak mahkemesine geniş yer verildi. İngiliz Times gazetesi, güvenlik gerekçesiyle kimliği açıklanmayan yargıçların, geçtiğimiz aylarda İngiltere'de gizli eğitimlere alınd

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avrupa Basınında Saddam'ın Mahkemesi

Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in davasını ele alan İngiliz The Guardian gazetesi, bir Fellucelinin "Saddam şimdi mazi oldu. O tedavülden kalkmış bir para gibi, bir kıymeti kalmadı. Kürdistan'da ve Necef ve Basra gibi Şii kentlerinde ise, insanlar konu açıldığında davadan hoşnut olduklarına dair sözler sarf ediyor, bazen onu sanık sandalyesinde gözlerinin önüne getirip gülümsüyor. Ama bu konu açılmadığında onların bahsettikleri konular iş, elektrik ve güvenlik yokluğu" sözlerini sayfalarına taşıdı. 
İngiliz Independent'ta yazan Patrick Cockburn de davanın Iraklıları böldüğünü ve davayla ilgili daha pek çok belirsizlik olduğunu belirterek, "Duruşmanın bu aşamasının ne kadar süreceği belirsiz. Muhtemelen ilk oturum ardından haftalarca ara verilecek. Oturumların ne ölçüde yayımlanacağı da netleşmedi. Yetkililer tanık kimliklerini gizlemek için yayınlarda yarım saat gecikme talep etti; batılı televizyoncular ise bunun duruşmayı sansürlemek için bahane olmasından şüpheli" ifadesini kullandı.
İngiliz Times gazetesi davanın karmaşa içinde başlayacağı öngörüsünde bulundu. Gazeteye göre başlıca savunma avukatlarının salonda olmayacağı ilk oturumda Iraklı avukat Halil Duleymi'nin ilk talebi de duruşmaya ara verilmesi olacak. Haberde, "Savunmanın başlıca savı tamamen Iraklı yargıçlardan oluştuğu ve Amerikan idaresince kurulduğu için mahkemenin adil ve bağımsız olmadığı; bu nedenle de yargı yetkisi bulunmadığı. İkinci sav, Saddam Hüseyin'in devlet başkanı olarak dokunulmazlığının bulunduğu" ifadelerine yer verildi.
  
"Yargıçlar gizli eğitimlere alındı"

 
Gazete, güvenlik gerekçesiyle kimliği açıklanmayan yargıçların, geçtiğimiz aylarda İngiltere'de gizli eğitimlere alındığını da yazdı. Habere göre 20 yargıç ile 23 savcı, Uluslararası Barolar Birliği'nce düzenlenen eğitimde ölüm cezası ve müebbet hapis istemi içeren bazı dava senaryoları üzerinde çalıştı. Eğitime yardım eden avukatlardan Stuart Alford, yargıçlardan hiçbirinin uluslararası hukuk deneyimi olmadığını söylüyor ama benzer mahkemelerdeki tüm yargıçların da benzer durumlarda olduğunu belirtiyor. 
 
"Adalet, gecikmiş intikam değildir"

Fransız Liberation gazetesi başyazısında "Adalet, gecikmiş intikam değildir" yorumunu yaptı. Liberation, yarın Saddam Hüseyin'i yargılamaya başlayacak yargıçlara, "Saddam Hüseyin kendisine yöneltilen iddialar karşısında suçsuzdur. En azından dava başlarken onu yargılayacakların, bunu böyle varsayması gerekir" çağrısında bulundu. 
Fransız gazetesi, mahkemenin başka bir ülkede değil, Irak'ta yapılacak olmasını eleştirenlere de katılmadığını belirterek, "Iraklılar bu acımasız diktatörlüğü ilk elden yaşadıkları ve mağduru oldukları için hakkındaki kararı vermek de bir Irak mahkemesine düşer. Ama bu oluşturulan kurumlar istikrara bile kavuşamadan alelacele yapılıyor. Bunun nedenleri de yasal değil siyasi. Irak'ı değil Washington'u ilgilendiren bir takvime itaat ediyorlar" yorumuna yer verdi. 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?