banner15

Avrupa Basınında Suikast yorumu

İngiliz ve Fransız gazeteler, Hrant Dink cinayetinin Türkiye'ye ve hükümete olası etkilerini yorumladı.

Avrupa Basınında Suikast yorumu

Hrant Dink cinayeti, haftanın ilk gününde Avrupa gazetelerinde geniş yer buldu. İngiliz Times gazetesi, Hrant Dink’i tanıtırken, “Sağcı Türkler onu Ermenilerin Osmanlı Türkleri tarafından kitlesel olarak öldürülmesini soykırım diye nitelediği için eleştiriyordu. Ama o, Fransızların soykırımı inkârı suç sayan tasarısına da bir o kadar karşıydı” ifadelerini kullandı.

Hrant Dink cinayeti, haftanın ilk gününde Avrupa gazetelerinde geniş yer buldu. İngiliz Times gazetesi, Hrant Dink’i tanıtırken, “Sağcı Türkler onu Ermenilerin Osmanlı Türkleri tarafından kitlesel olarak öldürülmesini soykırım diye nitelediği için eleştiriyordu. Ama o, Fransızların soykırımı inkârı suç sayan tasarısına da bir o kadar karşıydı” ifadelerini kullandı.

Cinayetin, Türkiye’nin AB yolunda düşe kalka da olsa yaptığı refomcu yürüyüşte bir geri adımın işareti olduğunu yazan gazete, “Bu tür bir şiddetin pervasızca varolabilmesini sağlayan baskın milliyetçilik, ülkede bir süredir yükselişteydi” yorumunu yaptı.

Times, “Avrupa’nın tek Müslüman adayını kabul etmekte gösterdiği isteksizliğin yarattığı hayalkırıklığı dalgası sayesinde yükseliyordu. Milliyetçiliğin, yaklaşmakta olan cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerinde de önemli bir koz olarak kullanılması bekleniyor” diye yazdı.

’301 HALA KALDIRILMADI’
İngiliz Independent gazetesi de, Hrant Dink’in katil zanlısıyla ilgili haberinde, “Ergenlik çağında bir çocuk yazarı öldürdüğünü itiraf etti, ama ‘pişman olmadığını’ söylüyor” başlığını kullandı.

Başbakan Erdoğan’ın cinayet sonrasında yaptığı sert açıklamalara da değinen Independent, “Ama Türklüğü aşağılama diye bir suç tanımı yapan da Erdoğan’ın hükümeti oldu; üstelik bu yasayı kaldırma sözü vermelerine rağmen henüz harekete geçmediler” cümlelerine yer verdi.

‘MİLLİYETÇİLİK YÜKSELİYOR’
Hrant Dink cinayeti, Fransız basınında da geniş biçimde yer alıyor. Liberation gazetesinde Ragıp Duran imzasıyla yayımlanan haberde, yakalanan katil zanlısı Ogün Samast’ın aşırı milliyetçi çevrelerle olan ilişkilerine, bu çevrelerin Trabzon kentindeki etkinliğine ve aynı kentte 2005 yılında yine bir gencin İtalyan rahip Andrea Santoro’yu öldürmüş olmasına dikkat çekildi.

Gazete, bu habere ek olarak, Ahmet İnsel’in “Mengene Hrant Dink’in üstüne kapandı” başlıklı bir makalesine de yer verdi. İnsel, makalesinde, Dink’in, kültürel çoğulculuğunu gururla kabullenen ve tanıyan demokratik bir Türkiye’yi savunduğu için “Ermeni hain” olarak parmakla gösterildiği görüşünü dile getirdi.

Le Figaro gazetesi de birinci sayfadam duyurduğu haberinde, “Milliyetçilik dalgası Türkiye’yi kaplamaya başladı. Cumhurbaşkanlığı, ardından da genel seçimler yarışını kaybetmek istemeyen İslami-muhafazakar kökenli iktidar partisi AKP de bu milliyetçilik dalgasında muhalefet partileri gibi davranmaya başladı” yorumunda bulundu.

DİNK, DERDİNİ DİE WELT’E ANLATMIŞTI
Öte yandan Alman Die Welt gazetesi, Hrant Dink ile yapılmış son röportajı yayımladı. Gazete, Dink’in “Türkiye’de derin bir Avrupa karşıtı sağa kayış var” sözlerini başlığına taşıdı.

Röportajda Dink, “Size yönelik iddialar oldukça sert, gerçekten Türk kanı zehirli mi?” sorusuna “Böyle bir söz sarfetmedim” seklinde yanit veriyor. “Ben Ermenilerin kendilerini Türk düşmanlıpından kurtarmaları gerektiğini, bu düşmanlığın kanımızı zehirlediğini, bundan vazgeçmemiz gerektiğini söyledim” diyen Dink, Türk değil Ermeni kanından bahsettiğini belirtiyor.

301’İN KALKACAĞINA İNANMIYORDU
Röportajda Dink, Türkiye ile AB yasalarını karşılaştırarak, Avrupa’da yasaların halkı devlete karşı koruduğunu, Türkiye’de ise bunun tersi bir durum bulunduğunu ifade ediyor.

301. maddenin değiştirileceğine inanmadığını kaydeden Dink, bunun için Türkiye’de anlayış değişikliğine ihtiyaç duyulduğu, bunun ardında sadece bürokrasi değil, derin devletin yattığını söylüyor ve ekliyor; “Korkarım bu tür yasalar daha da çok yerleşecek.”

Hrant Dink Ermeni sorunu ile ilgili yöneltilen sorulara verdiği yanıtta, “İki halk da aslında atalarını korumaya çalıştıklarını bir anlasalar, ilk adımı atacaklar. Türkler bence toplu mezarlarını açıp Ermenilere göstermeli ve Ermenilere demeli ki ‘Hadi siz de mezarlarınızı ve ölülerinizi gösterin, gösterebilirseniz’ ”

Ermenilerin de Türkleri katlettiği gerçeğini reddedemeyeceğini söyleyen Hrant Dink, ancak bunun Ermenileri sürmek ve katletmeyi haklı çıkarmadığı yorumunu da yapıyor. Dink, röportajın sonunda halklararası diyalog çağrısında bulunuyor.

Kaynak: msnbc

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48