banner39

Avrupa basınından Papa davetine tepki

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Papa 16'ncı Benedict'e 2006 yılı için resmi ziyaret daveti göndermesi, İtalyan basınında şaşkınlık yarattı.Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16'ncı Benedict'in Fener Rum Patriği Bartholomeos'un dav

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avrupa basınından Papa davetine tepki
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Papa 16'ncı Benedict'e 2006 yılı için resmi ziyaret daveti göndermesi, İtalyan basınında şaşkınlık yarattı.

Roma Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa 16'ncı Benedict'in Fener Rum Patriği Bartholomeos'un daveti üzerine kasım sonunda İstanbul'u ziyaret isteğini dile getirmiş olmasına karşın, Türkiye'nin olası ziyaret için 2006 yılını uygun görmesi, başta İtalyan basını olmak üzere Avrupa basınında tepkiyle karşılandı.
 
Avrupa basınında yer alan bazı haberler şöyle:
 
II Velino:
İtalyan hükümeti ve Vatikan'a yakın Il Velino haber sitesi, Fener Rum Patriği Bartholomeos'un davetine göre yapılan planların, Türk hükümetinin son andaki taktiğiyle bozulduğunu vurguladı.
 
Haberde, gezinin gerçekleşemeyeceğinin anlaşılmasının, inanç dünyasında buz gibi bir etki yaptığı belirtildi.
 
Fener Rum Patriği Bartholomeos'u 'ekümenik' gören papalığın bu ziyarete önem verdiği, ancak ziyaretin en az bir yıl gecikeceği ifade edildi.
 
Haberde, Sezer'in davetiyle ziyaretin ertelenmesinin, Türkiye'deki Hıristiyan azınlığı düş kırıklığına sürüklediği yorumu yapıldı.
 
II Giorno:
Il Giorno gazetesi de konuya ilişkin haberini, 'Vatikan'da hayal kırıklığı' başlığıyla duyurdu. 

La Republica:
La Repubblica gazetesi, 'Papa 2006'da Türkiye'de' başlığını kullandı. Gazete, ''Vatikan'ın beklediği davet nihayet geldi: Türk hükümeti kapıları Papa'ya açmakla birlikte, ziyareti 2005 yılı kasım ayından öteye erteledi'' dedi.
 
Bu koşullarda önümüzdeki kasım ayında Papa'nın Türkiye ziyareti olasılığının ortadan kalktığına değinilen haberde, Türkiye'nin dün yaptığı açıklamada 2006'daki ziyaretin hangi tarihlerde olacağı konusunda bir bilgi verilmediği, davet konusunda Vatikan'dan yanıt beklendiği belirtildi.
 
Awenire:
İtalyan Katolik Piskoposlar Kurulu'nun resmi yayın organı Avvenire gazetesi ise Türkiye Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Papa'ya gönderdiği davet mektubunda dile getirilen arzuyu, ''2006 yılı içinde resmi bir ziyaret'' başlığıyla özetledi.
 
La Stampa:
Konuya en geniş yer ayıran gazetelerden biri olan La Stampa gazetesi de 'Papa'ya Türk küstahlığı: Davet 2006'ya' başlığını kullandı.
 
Sezer'in Papa'nın ziyareti için 2006'yı işaret etmesinin Vatikan'da 'soğuk duş' etkisi yarattığını belirten La Stampa, davete olumlu yanıt verilmesi durumundaysa 16'ncı Benedict'in Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki olumsuz yaklaşımlarından vazgeçtiğinin sinyallerini veren bir beyanatta bulunmasının da Ankara tarafından müzakere konusu haline getirileceğini ileri sürdü.
 
Haberde, Türkiye'nin, Sezer'in davet mektubundaki betimlemelerinin aksine, Hıristiyan azınlıklara karşı ayrımcılık yapan bir ülke gibi sunulması da dikkati çekti.
 
Yunan basını:
Yunan To Vima gazetesi, manşetten verdiği haberde, 'Ankara Papa'nın Patrikhane ziyaretini bloke etti' başlığını kullandı.
 
Gazete, Vatikan'daki çevrelerin, "Papa Türkiye'yi değil, Patrik Bartholomeos'u ziyaret etmek istiyor" dediklerini yazdı.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?