banner15

Avrupa Birliği Hristiyanlığı tartışıyor

'Hristiyanlık AB'nin temel taşıdır' iddiasını öne sürenler ve buna karşı çıkanlar, Avrupa Birliği'nin yine gündeminde.

Avrupa Birliği Hristiyanlığı tartışıyor

 

Avrupa Birliği, yine Hristiyanlığı tartışıyor. Bir tarafta, Hristiyanlığın, birliğin anayasası hüviyetinde olmasını isteyenler diğer yanda ise buna karşı çıkanlar. Dün yine bunun uzantısı vardı.

Kuzey Kıbrıs'tan Türk bayrağı çalmasıyla ünlü Avrupa Parlamentosu Üyesi Marios Matsakis, verdiği bir soru önergesinde "Hristiyanlık mirası AB'nin temel unsuru, Üye Devletlerin bu mirası dini özgürlük politikaları yoluyla bastırmadan koruması gerekmiyor mu?" diye sordu.

Önergeye cevap veren AB Komisyonu Başkanı Manuel Barroso, özetle, "Avrupa'nın mirası son derece zengin ve çeşitli, temel özgürlükleri korumanın Avrupa'nın kültürel mirasıyla nasıl çelişebileceğini anlamadık" karşılığını verdi.

HRİSTİYANLIK AB'NİN TEMEL TAŞI İDDİASI

Avrupa Parlamentosu'nun Kıbrıs Rum Kesimi kökenli üyesi Marios Matsakis "Dini özgürlük politikası" konulu bir soru önergesi verdi. Matsakis önergesinde, "Komisyon Hristiyanlığın Avrupa'nın tarihi ve kültürel mirasının temel unsuru olduğunu göz önüne almıyor mu? Bu mirasın AB Üye Devletlerinde, dini özgürlük politikaları yoluyla, bu gerçeği bastırmadan, dikkatle muhafaza edilmesi gerekmez mi?" sorusunu yöneltti.

AB Komisyonu Başkanı Manuel Barroso ise önergeye verdiği cevapda, Komisyon'un Avrupa'nın kültürel mirasını son derece "zengin ve çeşitli" saydığını bildirdi. AB'nin söz konusu çeşitli kültürel, dini ve hümanist mirastan esinler aldığını belirten Barroso, "Buna saygı gösterilmesi ve teşvik edilmesi Avrupa Komisyonu'nun program ve girişimlerinin önemli bir hedefidir" dedi. Barroso Matsakis'e sorunun diğer bölümüyle ilgili de, "Komisyon temel özgürlükleri korumanın Avrupa'nın kültürel mirasıyla nasıl çelişebileceğini anlayamamıştır" karşılığını verdi.

Rum Vekil Marios Matsakis, KKTC'den Türk bayrağını alıp propaganda için Brüksel'e getiren kişi olarak tanınıyor.

Kaynak: AB Haber

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 13:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35