banner39

Avrupa çocuk oyuncaklarını tehlikeli buluyor

Avrupa'da satılan her dört oyuncaktan biri sağlık bakımından tehlikeli olduğu anlaşıldı.

Arşiv 16.04.2010, 16:26 16.04.2010, 16:49
Avrupa çocuk oyuncaklarını tehlikeli buluyor

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Komisyonu tarafından yeni bir raporla bildirildiğine göre Avrupa’da satılan her dört oyuncaktan birinin sağlığa zararlı olduğu ortaya çıktı. Özellikle mekanik oyuncakların daha teklikeli olduğu tesbit edildi. Avrupa’da satılan zararlı oyuncakların çoğunluğu Asya ülkelerinden ithal ediliyor. Çin’den ithal edilen oyuncaklardan yüzde 60’ının tehlikeli olduğu belirlendi.
 
Avrupa Birliği tarafından yaptırılan Pazar Araştırması raporu dün Brüksel’de kamuoyuna duyuruldu. Kontrolcü yetkililer tarafından, aralarında Almanya’nın da bulunduğu 13 üye ülkede, yılda 800 ürün inceleniyor. Labaratuvarlarda incelemeye alınan oyuncakların 200 adedinin mekanik rizikodan dolayı güvenlik yönetmeliklerine uymadığı tesbit edildi. 17 tür oyuncağın da sağlık açısından çok tehlikeli olan ağır metaller içerdiği belirlendi.
 
Pazar Araştırması AB’ye bağlı Kontrol Dairesi (Prosafe) tarafından organize edildi. Sonuçlar AB’nin Hızlı Uyarı Sistem dairesi Rapex’e bildirildi. Daha sonra da tehlikeli görülen oyuncakların satıldığı ülkelere haber verilerek bu oyuncakların piyasadan kaldırılması talep edildi.
 
Rapex’in göreve başladığı 1993 yılından bu yana Avrupa ülkelerinde satıldığı tesbit edilen tehlikeli oyuncakların sayısında dört misli bir artış yaşandı. Rapex’in yıllık raporuna göre Avrupa’daki tüketiciyi koruma dernekleri oyuncakların yanında elbise ve otomobil türlerinde de bazı endişeler taşıyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?