banner15

'Avrupa değerleri sadece Hıristiyanlık değildir'

İngiltere Müslüman Konseyi lideri, Müslümanlara da saygı duyulan bir Avrupa istiyor

'Avrupa değerleri sadece Hıristiyanlık değildir'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Müslüman Konseyi temsilcisi İmam Abdul Celil Sacid, Avrupa'da uyum, barış ve saygının geliştirilmesi için dini ve politik liderlerin birlikte çalışmasının şart olduğunu söyledi.

Brüksel'de Kuna haber ajansına konuşan Sacid, "Avrupa'nın değerleri Hıristiyan, İslam ve Yahudi değerleridir. Bu değerler sadece bir inançla sınırlı değildir." dedi.

İmam Sacid, dün Avrupa Birliği liderleri ile Avrupa'daki 20 Hıristiyan, Yahudi ve İslam dini üst düzey temsilci ile yapılan diyalog toplantısına katıldı.

İngiltere, Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerinde 35 yıldır barış, uyum ve adalet için çalışmalar yürüten Sacid, "Avrupalı Müslümanların ihtiyaçlarının tanındığı ve saygı duyulduğu kapsamlı bir Avrupa istiyoruz. Müslümanlar Gettolaşma ve radikalleşmenin olduğu bir köşeye konulmamalı." dedi.

Pakistan kökenli olan Sacid, Avrupa Komisyonu yetkililerinin Müslümanların bir kenara itildiği meselelere hoşgörü göstermeyecekleri konusunda açıklamalarda bulunduklarını belirtti.

Diyalog toplantısında Danimarka karikatürleri ve İslam karşıtı Hollanda filminin gündeme geldiğini söyleyen Sacid, basın özgürlüğü ile inanç ve dinlere saygı arasında bir denge olmasının şart olduğunu kaydetti.

Pazartesi günü yapılan toplantının iyi olduğunu ifade eden Sacid, dini liderlerin AB liderleri ile biraraya gelerek gençler ve kadınların entegrasyon sürecine nasıl dahil edilecekleri ile ilgili gerçek meseleleri tartışmalarının önemli olduğunu vurguladı.

İnançlar arasındaki diyalog toplantısında Avrupa Birliği'nin karşı karşıya bulunduğu başlıca iki mesele üzerinde durulduğu kaydedildi. İklim Değişikliği ve Uzlaşma.

Toplantıya ev sahipliği yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso; kilise, cami ve tapınakların hepsinin gezegeni kurtarmaya yardım etmekte oynayacakları bir rol olduğuna dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 15:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35