banner15

Avrupa 'Galileo' Çağını Açtı

Avrupa Uzay Ajansı, yeni bir küresel uydu yön bulma sistemi kuracak Galileo şebekesinin ilk parçasını uzaya gönderdi. Giove-A uydusunun testleri, 30 uyduluk şebekenin temelini atacak. Yaklaşık dört milyon dolara mal olan Galileo, Avrupa'nın şimdiye dek g

Avrupa 'Galileo' Çağını Açtı

Adını dünyanın yuvarlak olduğunu ortaya koyan İtalyan bilimadamı Galileo Galilei'den alan proje, tamamlandığında 30 uydudan oluşuyor olacak. Bugün, sistemin ilk deneme uydusu olacak Giove-A, Kazakistan'daki Baykonur uzay üssünden TSİ 07.20'de fırlatıldı. Uydunun denetimi ise İngiltere'nin güneyindeki Guildford'da bulunan Avrupa Uzay Ajansı tesisinden yapılacak.

Galileo'nun sağlayacağı seyir verileri özellikle uçakların iniş-kalkışlarında, trenlerin işletilmesinde ve karayolu trafiğinin takibinde kullanılacak. Ayrıca uzun vadede, arama kurtarma ekiplerince ya da bireylerin yakınlarının yerini öğrenmesi, örneğin ebeveynlerin çocuklarını izlemesi için de kullanılabileceği düşünülüyor. Proje sadece bilimsel değil siyasal açıdan da büyük önem taşıyor.

Şu ana dek sadece Amerika Birleşik Devletleri'nin elinde küresel konumlama sistemi (GPS) bulunuyordu. Avrupa'nın bu sistemi kurması, ABD'nin hakimiyetine alternatif sağlayacak. Giove-A adlı ilk deneme uydusu, Galileo şebekesinin kalbi olan atom saatlerini test edecek. Rubidyum madesi içeren bu saatler son derece hassas ve dünyaya sürekli zamanlama sinyalleri gönderiyorlar.

Ayrıca projeye tahsis edilen uluslararası radyo frekansları da denenecek. Her şey yolunda giderse gelecek yıl Galileo şebekesini oluşturacak uyduların yörüngeye yerleştirilmesi için bir sonraki aşamaya geçilecek. 2006'da önce Giove-B adlı ikinci bir deneme uydusu uzaya gönderilecek. Diğer uydular ise 2008, 2009 ve 2010'da fırlatılacak.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48