banner15

Avrupa Güneş Tapınağına Kavuştu

Tarih araştırmacıları ve arkeologlar tarafından 1991 yılında Almanya'nın Goseck kentinde ortaya çıkarılan dünyanın en eski güneş tapınağı, aslında uygun olarak yeniden inşa edildi. Tapınak, Orta Avrupa’nın tarih öncesi dönemine ışık tutan önemli bir belg

Avrupa Güneş Tapınağına Kavuştu

Almanya’nın Goseck kentinde 7000 yıllık bir güneş tapınağının ortaya çıkarılması da hem arkeolojik hem de astronomi bilimi için büyük bir önem taşıyor. 14 yıl boyunca sürdürülen çalışmalar sonucu, 1991 yılında bir arkeoloğun havadan çektiği resimler sonucu keşfedilen güneş tapınağı uzun süren çalışmalar sonrası yeniden inşa edildi.

Almanya’nın Wittenberg, Martin Luther Üniversitesi’nde Prehistorya Arkeolojisi Bölüm Başkanı Arkeolog François Bertemes, bu buluşun Mezapotomya’da ilk kurulan gelişmiş uygarlıklar öncesinde, dünyanın farklı bölgelerinde yaşamış olan toplulukların da gökyüzüne ilgi duyduklarının ve incelemeler yaptıklarının ispatı olduğunu söylüyor.

75 metre yüksekliğinde  

Yaklaşık 14 yıllık bir çalışmaya konu olan tarihi yapının çapı yaklaşık 75 metre.  İç içe oturtulmuş iki çember şeklindeki tapınak, aynı zamanda 2,5 metre yüksekliğinde tahta bir avluya sahip.

Bu yapıyı diğer güneş tapınaklarından farklı kılan yanlardan biri de benzerlerinde 4 kapı bulunurken, Goseck tapınağında her iki dairede 3 ayrı kapının yer alması. İki büyük dairenin en dışında ise derinliği 1,5, genişliği ise 3,5 metreden oluşan ve yine 3 ayrı geçidin bulunduğu çukurlar mevcut.

Tapınakta neler yapılıyordu?

Uzmanlar, taş devrinde yaşayan insanların, yapının giriş kapıları ve büyük çemberleri oluşturan tahta siperlerin gölge uzunluklarına göre yılın en uzun ve en kısa gününü belirlediklerini söylüyor. Arkeolog Bertemes’e göre ise bu yapıyı inşa eden toplum, yaz ve kış mevsiminin başlangıçlarını büyük eğlencelerle kutluyordu.

Çünkü burada geçimlerini tarımdan sağlayan bir topluluk yaşıyordu ve insanlar verim ve bereketin üstün tutulduğu bir dine mensuptu. Ancak arkeologlar, bu yapının sadece güneşin gözlemlenmesi için kullanılmadığını da belirtiyorlar. Pazar yeri olarak da kullanıldığı tahmin edilen 6 kilometrekarelik alan, düğün, infaz etme ve cenaze merasimleri, ayrıca savaş sırasında insanların sığındığı siper mevzii olarak da kullanılıyordu.

Kazılar sırasında, tarih öncesinde burada yaşayan toplumun güneş tapınağını, kurban ayinleri için de kullandığı, bulunan kemik örnekleri sayesinde tespit edildi ve çok sayıda toprak kap parçaları da ortaya çıkarıldı.

Orta Avrupa’nın tarihine ışık tutuyor

Goseck kalıntıları, çevresinde bulunan Orta Avrupa’nın tarihine ışık tutan yaklaşık 200 ayrı neolitik ve maden çağına ait alanlardan bir tanesi. Bu alanların 18’i Goseck’in de bulunduğu Almanya’nın Saksonya Anhalt Eyaleti’nde bulunuyor. Bilinen ve dairesel yapısıyla Goseck, güneş tapınağına benzeyen 3600 yıl öncesine ait en genç kalıntılarsa İngiltere’nin Stonehenge bölgesinde yer alıyor. 

Kaynak: DW

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48