banner39

Avrupa 'Hasta Adam' Olma Yolunda

Türkiye'yi de içeren genişlemenin Avrupa'yı hasta adam yapacağını iddia eden İngiliz The Guardian gazetesi, "Osmanlı İmparatoluğu'nun tüm kalıntılarını birliğe alırsak, onun kaderini paylaşır, hasta adam biz oluruz." dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avrupa 'Hasta Adam' Olma Yolunda

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetsinde yazan Timothty Garton Ash "Osmanlı İmparatorluğu'nun kalıntılarından yeni bir Avrupa İmparatorluğu oluşturulabilir mi?" sorusunu soruyor ve "Genişleme, Avrupa Birliği'ni Avrupa'nın hasta adamı haline getirebilir" diyor.

Ash'ın yazısı özetle şöyle:

"Bir imparatorluğu parçalamak kaç yıl alır? Kaç savaş gerektirir? Osmanlı İmparatorluğu için bu sorunun yanıtı 400 yıl ve 20 savaştı. 16'ıncı yüzyılda Osmanlı'nın sınırları, adı etnik çatışma ve savaşlarla özdeşleşen Balkanlar'dan Irak, Suriye, Lübnan, Filistin, İsrail'e, Kızıl Deniz'de Yemen'e, Kuzey Afrika'da Mısır ve Cezayir'e kadar uzanıyordu. İsrail'in Yakın Doğu'daki varlığından biz ve Hitler sorumluyuz. Diğer tüm sorunlu bölgeler ise, Kanuni Sultan Süleyman'ın mirasıdır. Avrupa Birliği, 2014'e kadar Balkanlar'la enregrasyona gitmeyi planlıyor. Avrupa Parlamentosu dün, Bulgaristan ve Romanya'ya 2007'de gerçekleşecek üyelikleri için yeşil ışık yaktı. Sırada Hırvatistan, Türkiye ve Balkanlar'daki diğer ülkeler var. Buna göre, 10 yıl içinde her altı kişiden birinin Müslüman olduğu, 35 üyeli, 600 milyon nüfuslu bir Avrupa Birliği ortaya çıkacak. Ukrayna, Moldova, Belarus hatta Yemen bile üye olmak istiyor. Şimdiye kadar genişleme birliği zayıflatmadı, güçlendirdi; ama şimdi tersi olmaya başlıyor. Fransa'da referandumdan, Türkiye yüzünden 'hayır' çıkabilir. Genişleme bir yerde durmalı. Osmanlı İmparatoluğu'nun tüm kalıntılarını birliğe alırsak, onun kaderini paylaşır, hasta adam biz oluruz."

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?