banner15

'Avrupa İşkenceyi Biliyordu'

Avrupa Komisyonu tarafından CIA'e yönelik gizli cezaevleri ve gizli nakil iddialarını araştırmakla görevlendirilen yetkili, 'Avrupalı hükümetler olan bitenden büyük olasılıkla haberdardı' diyor.

'Avrupa İşkenceyi Biliyordu'

ABD'nin, Avrupa'da adam kaçırıp üçüncü ülkelere naklettiği ve gizli cezaevleri kurduğu iddialarını araştıran komisyonun başkanı, Avrupalı hükümetlerin olan bitenden 'büyük olasılıkla haberdar olduğunu' söyledi. Avrupa'nın en üst düzey insan hakları kurumu olan Avrupa Konseyi tarafından görevlendirilen İsviçreli üye Dick Marty, ara raporunu bugün sundu. Marty raporunda, ABD'nin 'işkenceyi taşeronlara havale ettiği' konusunda pekçok kanıt olduğunu söyledi. Raporda "Avrupa'da insanların kaçırıldığı, özgürlüklerinden mahrum edildiği ve işkence gördükleri ülkelere nakledildiği kanıtlanmıştır. Zaten bu iddialar hiç reddedilmedi," deniyor.

Son yıllarda 100'den fazla kişinin kaçırılarak, başka ülkelere götürüldüğü tahmininde bulunan İsviçreli milletvekili, bunlardan biri olan Ebu Ömer'e raporunda geniş yer veriyor. Rapora göre Mısırlı siyasi mülteci Ebu Ömerbundan 2,5 yıl önce CIA tarafından İtalya'da kaçırıldı. Mısır'a götürülen Ebu Ömer, orada işkence gördü. Dick Marty bu vakanın zanlılara ABD dışında işkence yapılması için kurulan çok daha büyük bir sistemin parçası olduğu görüşünde. İsviçreli milletvekili, kasımdan beri süren soruşturmasında Avrupa'da kurulduğu söylenen gizli cezaevleri konusunda ise somut kanıt bulamadığını itiraf etti. Ancak Avrupalı hükümetler ve istihbarat örgütlerinin, olan biteni büyük olasılıkla bildiğini belirtti.

ABD'nin tavrı

Amerikan yönetimi, terör zanlılarının Avrupa ülkelerinde gözaltına alındığını doğruluyor. Ancak bu kişilerin, işkence görmek üzere herhangi bir Arap ülkesine nakledildiği iddialarını kesin bir dille reddediyor. CIA'e ait cezaevleri konusundaysa Washington yönetimi "ne kabul, ne de inkâr et" siyaseti izliyor. Bu yönde suçlamalara maruz kalan bazı Doğu ve Orta Avrupa ülkeleri, iddiaları kesinlikle reddediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48