banner15

Avrupa kampları da açıklansın

AP üyeleri, Bush'un gizli CIA kamplarını kabulünden sonra Avrupalı liderlerden de açıklama istediler

Avrupa kampları da açıklansın

Avrupa Parlamentosu üyeleri, ABD Başkanı George Bush'un gizli CIA kamplarının varlığını kabul etmesinden sonra Avrupalı liderlerin de bu konuda açık davranmasını istedi.

Parlamenterler, Avrupa hükümetlerine topraklarında CIA kampı bulunup bulunmadığını açıklamaları çağrısında bulundu.Avrupa Parlamentosu'nun gizli kamplar ve zanlı nakilleri konusundaki soruşturmasına öncülük eden milletvekillerinden Sarah Ludford, "Bush'un itirafı, kampların varlığını reddeden Avrupa hükümetlerini gülünç duruma düşürdü" dedi.George W Bush, dün CIA'in ABD dışında bazı terör zanlılarını elinde tuttuğunu kabul etmiş, CIA gözetimindeki 14 kişinin bu cezaevlerinden alınıp Guantanamo Üssü'ne nakledileceğini söylemişti. Bush, bu kampların "terörle mücadele" adını verdiği mücadelelerinde önemli bir işlevi bulunduğunu savunmuştu.ABD Savunma Bakanlığı nezaretine geçecek bu kişilerin askeri mahkemelerde yargılanmaları planlanıyor.

'Kızılhaç zanlıları ziyaret edecek'

Uluslararası Kızılhaç Örgütü yetkilileri, ABD'nin "terör suçu" işledikleri şüphesiyle gizlice gözaltında tuttuğu 14 kişiyi, gelecek hafta Guantanamo Üssü'nde ziyaret edeceklerini açıkladı.Uluslararası Kızılhaç Örgütü, Guantanamo'yu ziyaret etmesine ve tutsaklarla görüşmesine izin verilen tek örgüt. Örgüt, rutin ziyaretlerindeki tüm koşulların gelecek hafta için planlanan ziyarette de geçerli olacağını açıkladı. Bu Kızılhaç delegelerinin, 14 tutsakla özel olarak görüşebileceği anlamına geliyor.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü'nden bir sözcü, gizli gözetime son verilmesinin olumlu bir ilk adım olduğunu söyledi. Kızılhaç, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, "Cenevre Sözleşmesi'nin; ülke güvenliğine tehdit olarak kabul edilmesi halinde, şüphelinin gizli gözetimde tutulmasına imkân verdiği" yolundaki görüşünü paylaşmıyordu. Hem Kızılhaç hem de uluslararası hukukun üstünlüğü için çalışan Uluslararası Hukukçular Komisyonu ICJ, zanlıların belirsiz süreyle gözaltında tutulmamaları gerektiğinin ısrarla altını çizmiş, bu kişiler hakkındaki suçlamaların açıklanması ve mahkemelere sevk edilmelerini istemişti. Bu nedenle Amerika Başkanı George Bush'un bu kişilerin mahkemeye sevk edilecekleri yolundaki açıklaması memnuniyetle karşılandı.

Bununla beraber, uluslararası hukuk uzmanları, pek çok sorunun yanıtsız kaldığına işaret ediyor. Öncelikle, bu 14 kişi neden bu kadar zaman gözaltında tutuldu ve neyle suçlanıyorlar? Ayrıca bu kişiler gibi gizlice gözaltında tutulan başkaları da var mı? Daha da önemlisi, ABD'nin bu şüphelileri yargılamak için önerdiği askeri komisyona ilişkin de sorular da dikkat çekiyor. Bu komisyonlara ilişkin plan, ABD Kongresi'nde görüşülmeyi bekliyor. İnsan hakları örgütleri ise bu tür komisyonların kurulması halinde, uluslararası hukuka uygun ve adil olmaları gerektiği görüşünü savunuyorlar.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48