banner39

Avrupa Komisyonu'ndan DTP'ye tepki

Avrupa Komisyonu, DTP'nin terörle arasına mesafe koymadığını belirterek tepki göserdi.

Arşiv 14.12.2009, 15:17 14.12.2009, 16:16
Avrupa Komisyonu'ndan DTP'ye tepki

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yi kapatmasının ardından bugün bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu Türkiye ve DTP'yi eleştirdi.

Avrupa Komisyonu sözcüsü Amadeu Altafaj Tardio, Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Demokratik Toplum Partisi'ni PKK ile arasına mesafe koymadığı için eleştirdi.

Tardio düzenlenen basın toplantısında "Komisyon, DTP'nin açıkça PKK ile arasına mesafe koymayı ve terörü kınamayı reddettiğini görmekten üzüntü duyuyor" dedi.

Diğer yandan partinin kapatılmasının Türkiye'deki önemli oranda seçmenin temsiline bir darbe vuracağını da belirten komisyon sözcüsü Tardio, DTP'nin Türkiye'deki nüfusun önemli bir kısmının temsili için önemli bir siyasi kanal oluşturduğunu bu kanalın kapanmasının ülkedeki demokratikleşme çabalarına darbe vuracağını belirtti.

Tardio, "Anayasa Mahkemesi'nin kararı ülkede önemli bir grup seçmenin siyasi temsiline darbe vuracak ve demokratik açılımın başarıyla sonuçlanmasını engelleyecektir" dedi.

AB: PARTİ KAPATMAK EN SON ÖNLEM OLMALI

DTP'nin geçtiğimiz cuma günü Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının ardından AB dönem Başkanlığını yürüten İsveç tarafından, tüm AB ülkeleri adına yapılan açıklamada, AB'nin terörü kınadığı vurgulanmıştı. Açıkmalada, ancak yine de, parti kapatmanın ancak "çok özel durumlarda başvurulabilecek bir yöntem olduğuna" dikkat çekilerek şöyle denilmişti: "Avrupa Birliği, halen üyelik müzakerelerini sürdüren bir ülke olan Türkiye'ye, Anayasa'nı değiştirerek, tüm kanunlarını Avrupa Konseyi'nin Venedik Komisyonu kriterlerine ve Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonuna uygun hale getirmesi çağrısında bulunur."

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?