banner39

Avrupa, laikliğin ortaçağında

Bugünlerde Türkiye'de Hitler'in yazdığı Kavgam kitabının satış rekorları kırması hummalı bir şekilde tartışılıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avrupa, laikliğin ortaçağında

Bugünlerde Türkiye'de Hitler'in yazdığı Kavgam kitabının satış rekorları kırması hummalı bir şekilde tartışılıyor. Main Kampf (Kavgam) adlı kitabın, kitapçılarda yok satması veya satış rekorları kırması, tam da Amerikan aleyhtarlığının Türkiye'de tavan yaptığının isbatına delil olarak takdim edilen Metal Fırtına kitabı tartışmalarının akabine rastladı. Bu kitap da, Türkiye'de yükselen Yahudi-Amerikan aleyhtarlığının ek veya mütemmim bir göstergesi olarak kabul edildi ve algılandı. Ta Almanya'dan sesler yükselmeye başladı ve kitabın telif hakları bahane edilerek yayından kaldırılması istendi. Aynı günlerde Hollanda'da 'eski müslüman' olarak tanımlanan 'mürted' Ayaan Hırsi Ali'nin İslama hakaret (blasphemy) davası görülmekteydi. Hollanda'da mahkeme, mürted milletvekili Ayan Hirsi Ali'nin İslam karşıtı görüşlerini açıklamasına sınırlama getirilemeyeceğine karar verdi. Hirsi Ali, bir açıklamasında, Hz. Muhammed'in (S.A.V.) çağdaş diktatörlerden farklı olmadığını ve kadınları da ikinci sınıf insan
yerine koyduğu hakaretinde bulunmuştu. Böylece, Hollanda özelinde ve Avrupa genelinde Yahudi aleyhtarlığının yasak ama İslam aleyhtarlığının serbest olduğu bir kez daha tescillenmiş oldu. İslama atış serbest iken Yahudi aleyhtarlığı konusunda en ufak çaplı çıkışlar bile müsamaha ile karşılanmıyor. Bugün Avrupa'nın bir tabusu, bir de paryası var. Avrupa'nın tabusu Kavgam kitabı tartışmalarının da gösterdiği gibi Yahudilik meselesidir. Buna mukabi, modern dönemlerde Müslümanlar Avrupa'nın bir de paryası haline gelmiştir.

Avrupa yeni çağ ile birlikte dini skolastiği aşarken bu sefer de laik skolastik zihniyetine saplanmış ve yakalanmıştır. Müslümanlara karşı uyguladığı çifte standardı, bunu yansıtmaktadır. Yahudiler kollanırken ve himaye görürken Müslümanlar amansız bir şekilde bastırılmaya çalışılmaktadır. Avrupa'nın, skolastik dönemlerdeki dini hassasiyetinin bugün ladini veya laik hassasiyetle yer değiştirdiğini müşahade ediyoruz. Geçmişteki hassasiyeti yanlış olduğu gibi bugünkü hassasiyeti de yanlıştır. Toplandığında iki yanlışı bir doğru etmemektedir. Bu itibarla, Avrupa bugün laikliğin ortaçağını yaşamaktadır. Bugün Avrupalılar ve içimizdeki bazı uzantıları, Nobel beklentisi ve şansı için Türkiye'yi gözden çıkardığı ve heba ettiği söylenen Orhan Pamuk'un tarihi belge ve bilgilere dayanmayan görüşlerini savunurken Avrupa'da Yahudi soykırımıyla ilgili aksini savunanlar müdellel bile konuşsalar susturuluyorlar. Sözgelimi, Nazi tarihiyle ilgili araştırmalarıyla ünlü meşhur İngiliz tarihçi David Irving'in kitapları Fransa'ya sokulmuyor. Bu ülkelerde bu hususta kraldan fazla kralcı bir tutum var. Bütün bunların, ortaçağda engizisyon idaresi altında kitap toplatmaktan ve yakmaktan ne farkı var? O gün kuralları katolikler koyuyorlardı. Bugün ise 'semitizm taraftarları' koymaktalar. Bugün Avrupa'da Yahudiler için pozitif ayrımcılık yapılırken ne yazık ki Müslümanlara negatif ayrımcılık uygulanıyor ve bu bir de adilane bulunuyor! Meşhur Fransız asıllı Müslüman Yazar Roger Garaudy de David Irving'ın akibetine uğramış ve İsrail'in Kurucu Mitleri ve benzeri kitaplarından dolayı Yahudileri koruyan kanun maddeleri mucibinci yargılanmıştır.

Avrupa'nın yanlı tutumu bununla da sınırlı kalmamıştır. Sözgelimi, Fransa bu yöndeki karakuşi kararlarından birisi de geçmişte Yusuf El Kardavi'nin Helal ve Haram kitabıyla ilgili de vermiştir. kitabın Fransa'da satışı yasaklanmıştır. Siyon Liderlerinin Protokolleri gibi kitaplar da eskiden beri yasak kapsamındadır. Türkiye'de kitap yasağına karşı çıkanlar veya Ayaan Hirsi Ali'yi savunanlar Fransa gibi ülkelerdeki bu yasakları ve kitap müsaderelerini görmüyorlar ya da görmezlikten geliyorlar.
Kısaca, Avrupa ortaçağdan çıkabilmiş değil. Şimdi di ikinci ortaçağı yani laik ortaçağını yaşamaktadır. Başörtüsü konusunda, engizisyon ( laik versiyonu) zihniyetini ve kararlarını aratmayan uygulamaları bunu göstermektedir.

Mustafa Özcan

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü