banner15

Avrupa Müslüman soykırımı yaptı

Bir İngiliz tarihçi, Ermeni soykırımında önce Balkanlar ve Rusya'daki Müslümanlar'ın öldürüldüğünü ve yurtlarından sürüldüğünü yazdı.

Avrupa Müslüman soykırımı yaptı
Colombiya Üniversitesi'ndeki İngiliz tarihçi Mark Mazower, Türkiye'ye yönelik sözde Ermeni soykırımı suçlamalarından önce ulusal Hıristiyan devletlerin yayılması sonucu Balkanlar ve Rusya'daki Müslümanlar'ın öldürüldüğünü ve yurtlarından sürüldüğünü yazdı.

Financial Times gazetesinin yorum sayfasında, Columbia Üniversitesi’nden tarihçi Mark Mazower, Türkiye’de Hrant Dink cinayeti sonrasında yaşanan tartışmalar ele alındı. Bu konudaki tartışmaların, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelindeki ideolojilerle de ilişkisi olduğunu belirten ve Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin arşivleri açma kararını anımsatan Mazower şunları söyledi:

“1945’ten sonra Yahudi Soykırımı uzmanları, belgelere, hayatta kalanlara, olaylara karışanlarla rahatça ulaşma imkanı buldu. Aradan geçen 60 yılda bazı temel meselelerin nasıl yorumlanacağı bile hala tartışma konusu. 1915-1916 olayları açısından bu tartışma çok daha erken safhalarında. Türk milliyetçileri, olayların Osmanlı İmparatorluğu'ndan geriye kalanlara karşı top yekun bir saldırı olduğunu savunuyor. Avrupalılar nahoş gerçekleri kabul etmeseler de, ulusal Hıristiyan devletlerin yayılması Balkanlar ve Rusya’daki Müslümanlar'ın öldürülmesi ve yurtlarından sürülmesine yol açtı. Bunu açıklamak, haklı olmasını gerektirmez.

Ama 1914'te Anadolu'da başlayan tırmanma da kesinlikle daha önceki bu olaylarla bağlantılıydı. Yani Ermeni meselesi konusunda daha açık bir tartışma, Avrupa'nın modern tarihine bütünüyle farklı bir perspektifle bakılmasını da beraberinde getirebilir. Türk hükümeti bu alanda pek çok yardım sağlayabilir. Asıl sorumluluğu bu tartışmanın gelişebileceği ortamı yaratmaktır.”

Tarihci Mazower, Türkiye'nin TCK'nın ‘kötü şöhretli' olarak nitelendirdiği 301'inci maddesini kaldırmasının önemli bir adım olacağını yazarken, “Bunun da ötesinde, tarihin okullara nasıl okutulduğuna dikkatlice bakmak gerekir. Kemalist eski tüfekler, hala cumhuriyetin kuruluşu sırasındaki mitleri tartışmanın devletin güvenliğini tehlikeye atacağına inanıyorlar. Bu saçmalıktır. Türkiye devleti, Ermeni soykırımı tanınsa yıkılmaz, ordusu da 90 yıl önce yaşanmışlar yüzünden zayıflamaz” diye devam etti.

İngiliz tarihçi Mark Mazower, “Aksi halde, vatanseverliği ve tarihi tanımlamak, tetik düşkünü 17 yaşında bir çocuğun eline bırakılıyor” diye yazdı.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35