Avrupa piyasalarında Merkel depremi

Almanya Başbakanı Angela Merkel bombanın pimini çekti, Avrupa piyasaları alt üst oldu.

Avrupa piyasalarında Merkel depremi


Almanya Başbakanı’nın finans piyasalarına karşı açtığı savaşın ikinci günü daha kanlı geçti. Euro, dolar karşısında yüzde 1 değer kaybetti, Wall Street’teki kayıp yüzde 3.6’yı buldu.

Hafta ortasında çıplak açığa satışa kısıtlamalar getirerek finans dünyasına tek başına meydan okuyan Almanya Başbakanı Angela Merkel, tüm eleştirilere rağmen geri adım atmıyor. Merkel’in tavizsiz tavrı piyasaları sallamaya devam ediyor. Avrupa’da başka ülkelerin de benzer yasaklar getireceği endişesi dün borsaları ve euro’yu vurdu.

Avrupa borsalarındaki genel eğilimi gösteren FTSEurofirst 300 endeksi yüzde 2.17 kayıpla kapanırken; euro, dolar karşısında yüzde 1 değer kaybederek son 4 yılın en düşük seviyesi olan 1.2143’ün altını zorladı. Daha sonra Avrupa Merkez Bankası’nın müdahale edeceği söylentileriyle euro bir miktar toparlandı. ABD borsalarındaki satış ise sert oldu.

New York borsası, Avrupa’daki kriz ve ülkedeki işsizlik endişesinin etkisiyle günü büyük düşüşle kapattı. Dow Jones endeksi yüzde 3.6 düşerek 10.068,01 puandan kapanırken, yaklaşık bir yıl içindeki en büyük günlük düşüşlerinden birini yaşadı. Nasdaq ise yüzde 4.11 değer kaybederek günü 2.204,01 puandan kapattı. Hafta başından beri Dow Jones yüzde 4.7, S&P500 yüzde 5.2, Nasdaq  ise yüzde 6 değer kaybetti.

ABD hisse senedi piyasalarındaki oynaklığı gösteren VIX endeksi ise yüzde 21 artışla 42.6 puana yükseldi. Bu, korku endeksi olarak bilinen VIX’in geçen yıldan beri en yüksek seviyesi. Ham petrolün varili ise Temmuz 2009’dan beri en düşük seviye olan 64.24 doları gördü.

Dünkü konuşmasında yasak kararını savunan Merkel, yatırımcıların piyasaların nasıl düzenleneceğiyle ilgili “dürüst tavsiyeler” vermemesi halinde siyasetçilerin kendi başına hareket edeceğini söyledi. Merkel, “Dürüstlük olmazsa doğru teknik adımı atmayız, ama doğru siyasi adımı atarız” dedi.

Merkel’in fikirleri Avrupa Birliği’nde herkes tarafından kabul görmüyor. Açığa satış yasağına en açık muhalefet eden ülke Fransa. Avrupa Merkez Bankası (ECB) yöneticilerinden Nout Wellink de dün Almanya’nın bu konuda harekete geçmeden önce diğer Euro Bölgesi ülkelerine danışması gerektiğini söyledi.

İşlem vergisi istiyor
Merkel, hazirandaki G-20 zirvesinde finansal işlemlere küresel vergi uygulamasını savunacağını belirtirken, diğer liderlerin de bankacılık işlemlerinden harç alınmasına destek vermesini istedi. Uygulamaya Almanya’nın yanı sıra Fransa, İngiltere ve ABD destek veriyor.

Merkel ayrıca Avrupa’da bir kredi derecelendirme kuruluşu kurulması önerisini de tekrarladı.

“Sistemik risklerin akıllı şekilde kontrol edilmesi gerektiğinde hepimiz uzlaşıyoruz. Bankaların ve finans kuruluşlarının devlete şantaj yapacak kadar büyümemelerini nasıl sağlayabiliriz?” dedi. 

Merkel, Avrupa Birliği (AB) maliye bakanlarının hedge fonlara yönelik kısıtlamaları görüşmesinin ileri doğru bir adım olduğunu da belirtti. Öte yandan Merkel’e olan kamuoyu desteği, son 10 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Borsalar çakıldı, petrol dibi gördü
-  İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1.65, Alman-ya’da DAX endeksi yüzde 2.02 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2.25 düştü.
-  Atina borsasında düşüş yüzde 3.39’u buldu.
-  New York borsasında ise Dow Jones endeksi yüzde 3.6, Nasdaq endeksi ise yüzde 4.11 değer kaybetti.   
-  Euro, dün dolar karşısında yüzde 1 gerileyerek son dört yılın en düşük seviyesi olan 1.2143’ün altını zorladı.
-  New York’ta ham petrolün varili yüzde 7 düşüşle 64.24 dolara kadar indi ve Temmuz 2009’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü.

ATİNA
Göstericiler meclise yürüdü
Yunanistan’da hükümetin aldığı kemer sıkma önlemlerini protesto etmek için 25 bin kadar gösterici dün Parlamento binasına yürüdü. 5 Mayıs’ta üç kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylardakinden çok daha az göstericinin katıldığı eylemde “Hırsızlar dışarı çıkın” sloganları atıldı. Dün Yunanistan’da 2.5 milyon işçi de greve gitti. Uluslararası Para Fonu (IMF) sözcüsü Caroline Atkinson dün yaptığı açıklamada Yunanistan’ın aldığı önlemlerin doğru olduğunu ancak piyasaların bunu zaman içinde anlayacağını söyledi. Atkinson, “Özel sektör maaşlarında kesintiye gerek olmadığı konusunda hükümetle aynı görüşteyiz” dedi.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ise Almanya’nın çıplak açığa satışı yasaklamasını olumlu bulduğunu söylerken, “Bunun Atlantik’in öte yakasında da olumlu karşılanacağını ve G-20 ile bu gruba dahil olan diğer ülkelerin de finans sisteminin denetlenmesi konusunda adımlar atmasını umuyorum” dedi. Papandreu, spekülasyonun ekonomileri ve vatandaşların tasarruflarını yok etmesine izin veremeyeceklerini de ekledi.

MADRİD
Maaş kesintisine öfke büyük

İspanya’da hükümet dün meclisi baypas ederek kamu çalışanlarının maaşlarında yüksek miktarda kesintiye gitme girişiminde bulundu. Sendikalar ise kemer sıkma politikalarıyla mahkemede mücadele edeceklerini açıkladı.

İlk aşamada memur maaşlarında yüzde 5 olarak öngörülen kesinti hazirandan itibaren bordrolara yansıtılacak. 8 Haziran’da greve gitmeye hazırlanan UGT sendikası, hükümetin bu adımının hukuki dayanağının olmadığını açıkladı.

Hükümet, aynı zamanda yıllık kazancı 1 milyon euro’nun üzerindeki zenginlere yönelik yeni bir vergi de getiriyor. İspanya hükümeti geçen hafta 15 milyar euro’luk tasarruf tedbiri açıklamıştı. Hükümetin amacı 2013’e kadar kamu harcamalarında 50 milyar euro tasarruf etmek. Yatırımcılar Yunanistan’dan sonra İspanya’nın da borçlarını ödeyemeyecek hale gelmesinden endişe ediyor.

WASHINGTON
Fed de Avrupa’dan korktu

ABD Merkez Bankası Fed’in yöneticilerinden Daniel Tarullo, Avrupa’daki borç krizinin ABD ekonomisinin toparlanmasını tehdit ettiğini söyledi. Tarullo, Avrupa’daki krizin ciddi bir potansiyel risk teşkil ettiğini belirterek, “Avrupa’daki kriz küresel kredi pazarını ve uluslararası ticareti etkiliyor” dedi.

Tarullo, Avrupa’nın borç krizinin eğer iyi yönetilmezse finansal piyasaların donmasına, küresel krizin tekrar ateşlenmesine neden olabileceğini kaydetti. Tarullo, ABD bankalarının riskli Euro Bölgesi ülkelerinde çok pozisyonu olmadığını, ancak krizin büyümesi halinde bankacılık sektörü için de riskler oluşabileceğini söyledi. Euro’nun dolar karşısında son dört yılın en düşük seviyesine gerilemesine kadar Fed yetkilileri, krizin ABD’ye etkilerini önemsemiyordu. Doların euro karşısında değer kazanması, ekonomik toparlanma için ihracata güvenen ABD’nin planlarını bozuyor. 

 

Kaynak: Milliyet

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 10:24
banner53
YORUM EKLE

banner39