banner15

Avrupa Sigarayı Bırakıyor

Avrupa ülkeleri tek tek sigara içilmesini kamu yerlerinde yasaklıyor. Bir çok Avrupa ülkesinde yürürlüye giren yasalara uymayanlara para cezası veriliyor. En son İngiliz parlementosu tüm kamu yerlerinde sigaranın yasaklanmasını öngören projeyi ezici bir ç

Avrupa Sigarayı Bırakıyor

İngiltere

İngiltere milletvekillerinin ezici çoğunluğu Salı günü sigarayı kamu yerlerinde yasaklayan kararı oyladılar. Milletvellilerinden bir kısmı yasağım bazı kurumları kampsamamasını istedi. İktidardaki İşçi Partisi de seçim kapmanyalarına bunun sözünü vermişti.

Ama parlemento daha da öteye giderek tam yasak getiren projeyi oyladı. Yasa 184 oya karşı 384 oyla kabul edildi. Buna göre 2007’den itibaren kamu yerleri, barlar ve özel klüplerde sigara içilmesi yasak olacak.

İngiliz hükümetine göre bu yasa en az 600 bin kişiyi sigara içmekten vazgeçirecek. Bununla birlikte başka tedbirlerde getiriliyor. Önümüzdeki günlerde milletvekilleri sigara içme yaşı yasağını 16’dan 18’e çıkarmayı amaçlayan bir yasayı oylayacaklar.

Belçika

Belçika’da 1 Ocak’tan beri tüm işyerlerinde sigara içilmesi yasak. Ocak 2007’den itibaren restoranlarda da sigara içilmesi yasaklanacak.

İspanya

1 Ocak 2006’ta yürürlüğe giren tütün karşıtı yasadan beri sigara satış noktaları sınırlandırıldı. Bu yasa ile birlikte fabrika ve bürolarda sigara içilmesi yasaklandı. Bu yasağa uymayanlara 600 euroya varan para cezaları verilecek. 100 metre karaden büyük olan restoran ve barlarda sigara içilebiliyor. Buna karşı sigara içenler için çok sayıda sigara içilebilecek barlara yöneldi. Böylece içerdeki sigara dumanı eskisinden daha fazla arttı.

Kurumların yüzde 30’una denk gelen bar ve restoranların, istemeleri durumunda, yerlerini büyütmek için sekiz ay önlerinde bulunuyor. Bununla birlikte hükümet halkın taleplerine cevap olabilmek için bir telefon hattı kurdu. Vadandaşlar telefon açarak sigara içebilecekleri yerler konusunda bilgi istiyor. Beklenmedik bir öneri kuaför müşterileri tarafından geldi. Bundan böyle kuaför müşterileri saçlarındaki bigudilerle sokağa çıkıp sigara içebilecekler.

İrlanda

2004’ten beri yürürlükte olan sigara yasağına geniş anlamda uyuldu. İrlanda’da barlar, restoranlar, mağazalar ve iş yerlerinde sigara içilmesi yasak. Buna uymayanlara ceza veriliyor. Ancak bu ceze otel odaları, cezaevleri ve psikiyatri hastaneleri için geçerli değil.

İtalya

Sigara yasağı 10 Ocak 2005’ten beri resmi olarak yürürlükte. Bu ülkede barlar, restoranlar ve bürolar dahil olmak üzere tüm kamu yerlerinde sigara içilmesi yasak. Yasaktan bu yana sigara tüketiminde yüzde 8 oranında düşüş yaşandı.

Sigara içenler ve bar sahipleri yasaya karşı eylemde buludular ancak buna karşı hükümet yasaya uymayan barlara 2 bin euro, sigara içenlere ise 275 euroya varan cezalar getirdi.

Sigara içilmesi sadece küçük kapalı yerlerde izinli. Ancak çok az sayıda işyeri uygun yer yapmak için uğraş verdi. Sonuç olarak yasa genel olarak kabul gördü. Başbakan’ın bürosunda yapılan hükümet toplantıları sırasında sigara içme yasağı yok. 18 yaşından beri sigara içen Savunma Bakanı Antonio Martino’ya göre bu alışkanlık ‘’kutsal bir hak.’’

Fransa

Kamu yerlerinde sigara içilmesini yasaklayan yasa pratikte fazla uygulanamadı. Sigara karşıtı gruplar İrlanda ve İspanya’da olduğu gibi sigara yasağında daha kapsamlı bir düzenleme istiyor.

1991 Evin yasasının 16. maddesi özellikle alkol ve tütün reklamlarını sınırlandırıyor. Bununla birlikte, sigara içenlere ayrılan özel yerler dışında, kamu ulaşım araçları, kolektif olarak kullanılan yerlerde sigara içilmesi yasak. Ancak Fransa Ulusal Demiryolları Kuruluşu (SNCF) bu konuda daha ileri bir adım atarak trenlerde sigara içilen vagonları kaldırdı. Buna karşın barlar ve restoranlar yasayı özgürce yorumladılar ve şu anda sigara içilebilen yerler durumundalar.

Almanya

30 yıldan beridir otobüsler, metrolar, sinemalar, tiyatrolar sigara içilmeyen yerler. Nazi döneminin baskılarından kaynaklı olarak sigara endüstrisi savaştan sonra tüketicilere resmi olarak yasak dayatmasında bulunmadılar. Böylece büyük tren hatlarında halen sigara içilen vagonlar bulunuyor.

Geçen yıl hükümet restoran ve bar sahipleri ile işyerlerinin sadece yüzde 30’luk bölümünde sigara içilen alanlar oluşturulması anlaşmasına vardi. Kısmi yasağın 2008’e kadar restoran ve barların yüzde 90’ına kapsayacağı belirtiliyor. Bu durumda işyeri sahipleri yüzde elli oranında sigara içmeyenlere yer ayırabilecekler.

Portekiz

Kamu yerleri ve bir saatten az toplu ulaşımda sigara içilmesi tamamen yasak. Havayolu şirketleri yasayı uçuşlarda yasayı kısmi olarak uygulamayı kabul etti.

Yunanistan

Çok sayıda kamu yerlerinde sigara içilmesiyasak. Ama sigara içilebilen alanlar kurulabiliyor. Barlar, kafeler ve restoranların sigara içilmeyen alanlar kurması gerekiyor

Malta

2005 yılında beri tam yasak uygulanıyor. Müşterilerinin sigara içmesine izin veren barlar, restoranlar ve kafelerin onlara özel kapalı yerler kurması gerekiyor.Yasaya uymayanlara para cezası veriliyor.

Kıbrıs

Tüm kamu yerlerinde sigara yasağı bulunuyor. Gösteri salonları, idari binalar, ulaşım araçları ve özel taşıma otomobillerinde 16 yaşındakilere sigara içme yasağı var. Çalışma yerlerinde ise her şirketin kendi düzenlemesini kendisi yapması grekiyor.

Avusturya

2003’te yeniden gözden geçirilen yasa, yapılarda ve ulaşım araçlarında sigara içmeyi yasaklıyor. Ama işyerleri bu yasak kapsamında değil.

Lüksembourg

Sigara yasağına ilişkin henüz hiçbir yasa bulunmuyor. Ancak çok sayıda insiyatif, işyerlerinde sigaya içilmesinin yasaklanması için çalışma yürütüyor.
 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48