banner39

Avrupa Türkmen gazı kullanmaya çok yakın

Enerji politikasını gözden geçireceğini açıklayan Türkmenistan, Nabucco'ya destek veriyor

Arşiv 27.04.2009, 16:52 27.04.2009, 18:49
Avrupa Türkmen gazı kullanmaya çok yakın

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gurbangulu Berdımuhammmedov'un Nabucco projesini desteklediğini açıklamasının ardından Avrupa Türkmen gazı kullanma yolunda önemli bir adım daha attı.

Doğalgaz fiyatları konusunda da açıklama yapan Berdımuhammedov, bu konunun alıcı ve satıcı iki devlet arasında çözülmesi gerektiğini savundu, doğal şartlara ve teknolojik imkanlara bağlı olarak gaz üretiminin fiyatlarının değiştiğini söyledi. Türkmen lider, BM'ye çağrıda bulunarak enerji alanında ilişkileri düzenlemek için milletlerarası hukuk normları oluşturulmasını da istedi.

Bu son açıklamalarla, Rusya'nın Nabucco projesinin ekonomik olarak Türkmenistan'ın çıkarlarına uygun olmadığını öne sürerek Türkmen gazını kontrol altına alma çabalarının başarısız olduğunu ortaya koydu.

Türkmenistan'ın açıklamaları Avrupa ve ABD'de olumlu yankı buldu. Avrupa Komisyonu başkanı Jose Manuel Barroso, Türkmenistan'ı AB'ye birleştirecek enerji hatlarına ihtiyaç duyduklarını açıkladı. Bu arada boru hattının Güney Kafkasya üzerinden geçmesi gerektiğine de özel vurgu yapıldı. Türkmenistan'da çeşitli projelerin gerekleşmesi için yardım sağlamaya hazır olduğunu açıklayan AB'ye Amerikalı yetkililer de destek verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?