banner39

Avrupa üzerindeki uçuş yasağı gevşetiliyor

AB ulaştırma bakanları, Avrupa hava sahasındaki uçuş yasağını gevşetme konusunda anlaştı.

Arşiv 20.04.2010, 05:30 20.04.2010, 05:30
Avrupa üzerindeki uçuş yasağı gevşetiliyor


AB Komisyonu'nun ulaştırmadan sorumlu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, ulaştırma bakanlarının telekonferans toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Eurocontrol tarafından detayları açıklanacak kararın hava yolu güvenliğinden taviz verildiği anlamına gelmediğini söyledi.

Kallas, Avrupa hava sahasının volkanik külden etkilenmeyen, kısmen etkilenen ve yoğun etkilenen olmak üzere 3'e ayrılacağını ve üye ülkelerin kısmen etkilenen ikinci bölgeyi koordinasyon içinde hava trafiğine açabileceklerini ifade etti.

Bu arada AB Komisyonu, hava yolu trafiğini felç eden volkanik kül bulutu nedeniyle vize süresi dolduğu halde geri dönemeyen üçüncü ülke vatandaşlarına mühlet tanınmasını talep etti.

İçişlerinden sorumlu AB Komisyonu Üyesi Cecilia Malmström, "AB'yi ziyaret eden birçok yabancı ülkelerine dönemezken, vize sürelerinin dolması nedeniyle endişe yaşıyor. Temin ederim ki, onlar AB'de yasa dışı kalıyor gibi değerlendirilmeyecek ve vize sürelerini uzatmaları istenmeyecek" dedi.

AB Komisyonu bu kapsamda üye ülkelerden, vize süresi dolan yabancılara hava yolu trafiği normale dönene dek istisna tanınmasını ve hava yollarının çalışmaması nedeniyle istemedikleri halde AB'ye giren transit yolculara, mücbir sebep hükmü uyarınca sınır kapılarında vize verilmesini istedi.

200 bin yolcuya kolaylık

İspanya, İzlanda'daki yanardağ patlamalarının oluşturduğu kül bulutunun Avrupa'da hava trafiğini engellemesi nedeniyle mağdur durumda kalan 200 bin kadar İngiliz'e kolaylık sağlanacağını bildirdi.

AB dönem başkanı İspanya'nın Ulaştırma Bakanı Jose Blanco, AB Ulaştırma Bakanları ile yaptığı video konferans görüşmesinin ardından basına verdiği bilgide, 200 bin kadar İngiliz yolcunun evlerine dönmesinde kolaylık sağlanması için İspanyol ve İngiliz hükümetlerinin anlaştığını kaydetti.

Özellikle ABD ve Latin Amerika'da bulunan İngiliz yolcuların İspanya'nın Madrid, Barcelona gibi büyük uçakların inmesinde problem olmayan hava alanlarına getirileceği, daha sonra otobüslerle Santander ve Bilbao kentlerine götürülüp, oradan gemilerle İngiltere'ye gönderilecekleri kaydedildi.

Barcelonalı taksiciler mutlu

İzlanda'daki yanardağ patlamalarının oluşturduğu kül bulutunun hava trafiğini kilitlemesi Barcelonalı taksicilere yaradı.

Avrupa'da 5 gündür hava trafiği karmaşasının sürmesi nedeniyle mağdur durumda olan yolcular, demir yolları, deniz veya kara yoluyla ülkelerine dönmeye çalışırken, acil işi olanlar ya da zenginler taksi kullanıyor.

Barcelonalı taksiciler, "Bugünlerde, şimdiye kadar görülmemiş bir şekilde Fransız sınırını geçen Barcelona taksisi var" derken, Barcelona'dan Fransa, Almanya, Brüksel, Hollanda ve İsviçre'ye giden çok sayıda taksinin olduğunu söylediler.

Paris'ten yeni dönen Barcelonalı taksici Joan Martinez, İspanyol basınına açıklamasında, "Havaalanında bir Fransız yolcu vardı. Daha fazla beklemeye dayanamıyordu ve evine varmak istiyordu. Cumartesi akşam 18.00'da yola çıktık, pazar sabahı 06.00'da Paris'e vardık. Yolda sadece birkaç kez benzin almak ya da kahve içmek için durduk" diye anlattı.

Martinez, taksimetrenin hep aynı (kilometre başına 1,18 Avro) çalıştığını ve toplam seyahatin 1400 Avro'ya mal olduğunu belirterek, "Bir haftalık kazancımızı bir günde alsak da zor ve büyük ödünler verilerek çalışılıyor" dedi.

Bu arada, hava trafiğinin kapanmasından dolayı taksiyle seyahat etmek zorunda kalanlardan biri de Lübnan asıllı İngiliz şarkıcı Mika oldu. Barcelona'da geçen pazar akşamı konseri olan Mika, uçağının iptal edilmesinden dolayı Paris'ten Barcelona'ya taksiyle geldi.


 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?