banner15

Avrupa'da 415 Araç Yakıldı

Avrupa'da kentlerinde yayılan şiddet olayları dinmiyor. Bu gece Belçika genelinde 29 araç ateşe verilirken Fransa'da şiddet olaylarının 17. gününde dün gece ülkede 374 aracın yakıldığı bildirildi. Olayların Hollanda ve Yunanistan'a da sıçradığı vurgula

Avrupa'da 415 Araç Yakıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'da yaşanana şiddet olaylarını ikinci haftasında Belçika'ya sıçrayan olaylar halen devam ediyor. Dün gece Belçika genelinde 29 araç ateşe verildi. Bir haftadır Belçika'da devam eden şiddet olayları daha büyük bir yayılma gösterdi. İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı bildiride, gece boyunca toplam 29 aracın yakıldığını bidirilirken, Brüksel merkezinde polisle gençler arasında yaşanan gerginliğin ardından 50 gencin sorgulandığı belirtildi. Brüksel beş otomobil ve iki otobüs ateşe verilirken, yakma eylemleri Liege ve Charleroi kentlerinde de gerçekleşti. Bakanlık şiddet olaylarını Fransa ile kıyaslanamayacağının altını çizerek, ''bu olayların organize olduğuna işaret eden hiç bir belirti yok'' dedi. Bildiride, bazı kentlerde şiddet olayları yaşanmasına rağmen sükunetin devam ettiğini kaydetti. Belçika'da son bir hafta içerisinde 90 araç ateşe verilirken, internet üzerinden yapılan çağrılardan hareketle belirli noktalarda güvenlik önlemlerini arttırdı.
Bu arada, Belçika İçişleri Bakanlığı, dün gece Brüksel'de meydana gelen bazı olaylar sırasında 50 kişinin gözaltına alındığını, ülkenin çeşitli bölgelerinde çok sayıda kundaklama olayı olduğunu açıkladı.
 
Olayların 17. gününde 374 araç yakıldı

Fransa'da şiddet olaylarının 17. gününde dün gece ülkede 374 aracın yakıldığı bildirildi. Polis, araç yakma oranında dün gece yüzde 25'lik azalma görüldüğünü belirterek, ülkede bir önceki gece 502 aracın yakıldığını hatırlattı. Başkent Paris'te dün gece sadece bir benzin istasyonunun kundaklandığı, Paris ve banliyölerini de içine alan Ile-de-France bölgesinde 76 aracın ateşe verildiği belirtildi. Bölgede cuma gecesi 86 araç yakılmıştı. Polis, ülkede dün gece 212 kişinin gözaltına alındığını da kaydetti.
Öte yandan, olayların Hollanda ve Yunanistan'a da sıçradığı vurgulandı. Hollanda'da dün akşam iki araç yakılırken, Yunanistan'ın başkenti Atina'da dün gece 20 aracın yakıldığını kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48