banner39

Avrupa'da devlet iflası endişesi

Avusturya başta olmak üzere bazı devletler ve uzmanlar, ekonomik krizin, Doğu Avrupa'da devletleri iflasa sürüklemesinden endişe ediyor.

Arşiv 24.02.2009, 15:38 24.02.2009, 15:38
Avrupa'da devlet iflası endişesi

Küresel finans krizinin önce şirketleri, daha sonra da ülkeleri zorlaması, Avrupa Birliği'nde iflas tartışması başlattı. İrlanda ve İzlanda'da devletin de iflasın eşiğine gelmesi, AB'nde endişe bulutlarının dolaşmasına yol açıyor. Avusturya, özellikle doğusundaki komşuları için birliği harekete geçmeye çağırdı.

BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı(UNCTAD) Baş İktisatçısı Heiner Flassbbeck, AB için büyük bir tehlikenin söz konusu olduğunu söyledi. Alman Radyolar Birliği'ne mülakat veren Flassbbeck, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin aksine, devletlerin iflasın eşiğinde olduğunu savunuyor.

Flassbbeck, Doğu Avrupa'daki Euro'ya geçiş yapmayan ülkelerin, son yıllardaki ekonomik güçleriyle uyumsuz olan borçlarının risk oluşturduğunu söyledi. Bu ülkelerin sırf bu sebepten suçlanamayacağını söyleyen Flassbbeck, Almanya gibi ekonomik imkanlarının altında kalan ülkelerin de aynı oranda suçlu olduklarını ifade etti.

"İspanya, Yunanistan ve İrlanda borçları için sermaye piyasasında çok yüksek faiz ödemek zorundalar" diyen Flassbbeck, Euro tahvili çıkarılarak borçlanma maliyetlerinin paylaşılabileceğini savundu. Flassbbeck, bunun, sanılanın aksine, Almanya üzerine fazla yük bindirmeyeceğini belirtti.

VİYANA, DOĞU AVRUPA İÇİN TEDBİR İSTİYOR

Avusturya ise Doğu Avrupalı komşuları için bir an evvel ekonomik tedbirlerin alınmasının istiyor. Viyana, bölge ülkelerinin en büyük finansörlerinden biri durumunda bulunuyor. Avusturya Dışişleri Bakanı, Spindelegger, "bütün Avrupa'yı etkileyecek sürprizlere meydan vermemek için, Doğu Avrupa'daki ortaklarımıza kredi garantisi verilmelidir" dedi.

Hamburg'taki Dünya Ekonomi Enstitüsü ise Avrupa'da devlet iflası beklemediklerini açıkladı. Enstitüdeki uzmanlar, Euro bölgesinden herhangi bir üyenin iflas etmesinin mümkün olmadığını söylerken, Euro bölgesinin böyle bir durumu engelleyece kadar güçlü olduğunu ifade ettiler. Uzmanlar, Euro bölgesinde yer almayan AB ülkeleri ve diğer ülkeler içinse bir şey söylemediler.

Kaynak: Deutsche-Welle

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?