banner15

Avrupa'da Dink'i anma törenleri

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için Berlin ve Londra'da anma ve kınama törenleri düzenlendi.

Avrupa'da Dink'i anma törenleri

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için Berlin'de anma töreni düzenlendi.
Berlin'de tertip edilen anma programında, sevenleri Dink için biraraya geldi. Avrupa Birliği Parlamentosu milletvekili Cem Özdemir'in de katıldığı törende, Hrant Dink'e yönelik suikast değerlendirildi.

Özdemir, "Bundan sonra Türkiye'de Hrant Dink'ler mi, yoksa katiller mi yaştılacak?" sorusunun yanıtlanması gerektiğini söyledi. Özdemir, "Yüz binlerce insan yalnız bırakmadı.

Hrant Dink abiye yakışır bir şekilde ailesiyle birlikte üzüntüyü paylaştık. Ama bu yüz binler keşke o hayattayken orada olabilseydi. Hrant abi desteğe ihtiyacı olduğunda, mahkemelerde süründüğünde, hakerete uğradığında keşke hepimiz orada olabilseydik. Ne yazık ki insanların değerini öldükten sonra anlayabiliyoruz. Umarım bundan sonra ders çıkarırız.

Hrant Dink öldürüldükten sonra basın olsun, sivil toplum kuruluşları olsun, devlet büyükleri olsun herkes bunu kınadı.

Önemli olan bundan sonraki atacağımız adımlar. İki ay sonraki Türkiye önemli. İki ay sonraki Türkiye değişmiş Türkiye olacak mı, yoksa aynı alışkanlıklara geri dönecek miyiz? Strasburg'da bir toplantı düzenlemiştik. Ethen Mahcupyan'la birlikte Hrant Dink'te oradaydı. O geceki toplantıda müthiş bir saldırıya uğramıştı. Saldıranlarda Diaspora'daki Ermenilerdi.

Sonra birlikte oturduk, dertleştik. Bana 'Bugün burada Ermeni Diasporası bana saldırdı. Yarın Türkiye'ye uçacağım, Türk milliyetçileri bana saldıracak' demişti. 'Türk milliyetçilerine göre hainim, bölücüyüm.

Diasporaya göre de Türklerin maşası oluyorum' ifadelerini kullanmıştı. Bu acı bir şeydi. Türkiye'yi çokseviyordu. Ne yazık ki Türkiye onu yaşatamadı. Bundan sonra Hrant Dink'ler mi olacak, yoksa 17 yaşındaki katiller mi? Önemli olan bu soru" dedi.

Arjantinli gazeteci Pia Castro ise üzüntüsünün çok büyük olduğunu ifade etti. Castro, "Ermenilerin yaşadığı üçüncü büyük ülke. Ben Arjantin'de daha çok Ermenilerle büyüdüm. Aynı zamanda ben bir Türk'le evliyim ve o büyük abisini kaybetti.

 Hrant Dink bizim aile dostumuzdu ve bizim için büyük bir kayıptı. Kocam Hrant Dink'le 5 yıl önce tanışmıştı" şeklinde konuştu.

Tiyatro sanatçısı ve Çevirmen Recai Hallaç, Dink'le yapmayı planladıkları ortak tiyatro projesinden bahsetti. Hallaç, "Ben dünyanın bir kaç yerinde milliyetçiliğin, kendisini bir gruba ait hissedip, başkalarını dışlamanın korkunç örneğini görmüştüm.

Bunlardan bir tanesi Kııbrıs'tı. Saray Bosna ve Kosova idi. Koca bir mahallenin tamamen yok olup, yerini mezarlıkların aldığı tepeyi gördüm ve mezar taşlarının üstünde yazanları okumuştum.

Ve Türkiye'yi düşündüğümde ruhsal hastalık Ermenilerle Ermeni kardeşlerle olan ilşkilerimiz. Bu esnada ve Ermenilerle ilgili bir oyun yapmayı düşünürken, Hrant'la tanıştık.

Tanışıklığımız bir kaç sene sürdü. Hrant'la olabilen en yakın zamanda bir tiyatro projesini gerçekleştirmeye çalıştık. Ben diasporadaki Ermenilerle anlaşamadığımı söyleyince bana yardımcı olacağını söyleşmişti. Ancak ölümü projeyi yarıda bırakmama neden oldu" ifadelerini kullandı.

Almanya Alevi Birlikleri Başkanı Ali Ertan Toprak ise bu kayıptan ders almanın mantıklı ve akıllı bir yol olduğunu vurgulayarak, "Hrant abinin yaşadığı ve mücadele verdiği şeyler için sokaklara çıkılmalı. Aynı düşünen insanlar kardeşçe barışçı bir Türkiye meydana getirmek için tüm insanlar tek ses olabilmeli. Karanlığa inat aydınlığa ulaşabilmek için el ele vererek bunu başarabiliriz"dedi.

LONDRA'DA ERMENİ TERÖRÜNÜ KINAMA ETKİNLİKLERİ

Londra'da Ermeni terörünü kınama etkinlikleri kapsamında, İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu bir konferans düzenlendi.

Kings College, Lecture Theatre'de düzenlenen Ermeni terörünü kınama ve şehit Türk diplomatlarını anma etkinliği, çok sayıda Türk dinleyicinin katılımı ile gerçekleşti. Yaklaşık 3 saat süren konferansta, konuşmacı olarak Ermeni sorunu konusunda uzman olan Prof. Türkkaya Ataöv, Los Angeles'te katledilen ilk diplomatlardan olan Bahadır Demir'in Mülkiyeden sıra arkadaşı As. Prof. Dr. Orhan Çekiç, Ermeni iddialarını kabul etmeyen ve Ermeni soykırımı yoktur diyen Prof. Norman Stone katıldı. Hrant Dink'in öldürülmesi nedeni ile üzüntülü olduklarını dile getiren konuşmacılar, konferansın ardından toplantı salonundan ayrılırken, bir Ermeni tarafından 'etkinliğin tek taraflı olması' yönünde suçlama gelince, salonda bir anda, dinleyiciler ve Ermeni vatandaşı arasında sözlü tartışma yaşandı.

Prof. Belma Ötüş Baskett'in açılış konuşması yapmasının ardından, Prof. Türkkaya Ataöv, Ermenilerin 1461'den itibaren azınlık toplum olarak kabul edildiğini söyleyerek, Ermeni ve Osmanlı toplumlarının birlikte yaşamaya başlamalarından itibaren geçen tarihi süreci özetledi.

Ataöv'ün ardından konuşma yapan Orhan çekiç ise ilk olarak 27 Ocak 1973 yılında Türk diplomatlarına karşı Ermeniler tarafından düzenlenen ya da ASALA'nın üstlenmiş olduğu suikastleri ve saldırıları bir sunum ile anlattı. Konferansı izleyen Londra Başkonsolosu Bahadır Kaleli, diplomatlara yapılan saldırıları anlatan sunumu dikkatle izledi.

Çekiç, konuşmasının sonunda dünyanın birçok ülkesinde 1973 yılından itibaren çok sayıda diplomatın ya da diplomat yakınının sebepsiz yere öldürüldüğünü ifade etti. Çekiç ayrıca, Atatürk'ün sözlerinden alıntı yaparak, "Biz Türklerin istediği tek şey, yurtta ve dünyada barıştır.

Biz kimseden toprağını istemiyoruz, Kendi toprağımızı da başkasına bırakmayız" dedi.

Daha sonra söz alan Prof Norman Stone ise Ermenilerin soykırım iddialarını gerçekçi bulmadığını söyleyerek, Ermenilerin Türkiye ile mutlaka iyi ilişkiler kurmak zorunda olduklarını belirtti. Konferansın sonunda söz alan Prof. Gholam Reza Sabri Tabrizi ise Azerbaycan ve Ermeni sorununa değinerek, Azerbaycan ve Türkiye'nin kardeş olduklarını dile getirdi. "Ermeni çocuklarını da en az diğer çocuklar kadar seviyorum" diyen Reza Sabri, konuşmasında Karabağ sorununun önemini vurguladı.

Konferansın bitmesinin ardından Ermeni bir dinleyici, üst kattaki sırasından konuşmacıları tek taraflı olmakla ve tarihi eksik anlatmakla suçlayıp, Hrant Dink'in öldürülmesi konusunda bağırınca tüm dinleyiciler tepki gösterdi.

Salonu terketmek üzere olan dinleyiciler, Ermeni soykırımı olmuştur diyen kişiye, "Soykırımdan bahsetmek istiyorsan, Bağdat'a git bak" ve "Soykırım konusunda kanıtın varsa, mahkemeye gitmelisin. Kanıtın yoksa, susmalısın!" diyerek tepkilerini dile getirdi.

Kings College'de yapılan konferansı öğrencilerin yanı sıra Başkonsolos Bahadır Kaleli, Türk Büyükelçiliği çalışanları, İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği (İADD) Başkanı Nilgün Atalay Ergök ve İADD üyeleri ile çok sayıda gazeteci izledi. Etkinlikler kapsamında bugün de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35