banner39

Avrupa'da füze sistemleri kavgası

Amerika'nın Orta Avrupa'da planladığı füze savunma sistemlerine yönelik Rusya ve Almanya'nın endişeleri sürüyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Avrupa'da füze sistemleri kavgası

Kadir Kon / Dünya Bülteni

 

Rusya Devlet Başkanı Putin’nin Münih’teki Güvenlik Konferansı’nda, Amerika’nın bütün dünyayı korku ve endişeye sevkeden ve tüm sınırları aşan politikalarına yönelik şikayetine, Alman Dışişleri Bakanı’nın neden itiraz etmeye gerek duymadığı her geçen gün biraz daha gün yüzüne çıkıyor. En son olarak alevlenen Amerikan füze savunma sistemleri planlarına ilişkin tartışmalar üzerine kendisinin yaptığı açıklamalarda da ortaya çıktığı gibi, Steinmeier sözkonusu Amerikan planına ilişkin Rus korkularını anlayışla karşılıyor.

 

Moskova, Amerika’nın Orta Avrupa’da planladığı füze savunma sistemlerinin Rusya’nın caydırıcı nükleer gücüne karşı değil de, İran’dan gelebilecek birkaç nükleer başlıklı füzeye yönelik bir savunma sistemi olduğuna dair Amerikan tarafının güvencelerine şüpheyle yaklaşıyor. Putin’in düşündüğü gibi, şimdi de Steinmeier İran’ın füzelerinin Avrupa’ya kadar ulaşacak düzeyde olmadığına işaret etti.

 

Steinmeier yalnız değil

 

Alman Dışişleri Bakanı tartışma konusu olan konuda Washington’dan ziyade Moskova’nın argümanlarına itibar ediyor. O, bu düşüncesiyle Almanya’da kesinlikle yalnız değil. Şüphesiz Putin kendisinin şüphe ve güvensizlik tohumlarının Almanya’nın bu konudaki verimli topraklarına düşeceğini biliyordu.

 

Irak Savaşı tartışmalarından dolayı burada Washington’a karşı olan hava zaten büyük  bir potansiyeli barındırıyordu. Yine burada ‘son süper güç’ü mantık sınırları içinde tutacak bir başka karşı gücün dünyaya bir zararının olmayacağına ilişkin tezlerin dillendiricileri bulunuyor.

 

Nato’nun birlikteliğiyle alakalı

 

Güçler dengesinin avantajlarına yönelik inancın arkasında hayalci düşüncenin masal dünyası görünüyor. Çünkü sadece Amerika değil, Putin’in Rusya’sı da kendi gücünün ve etki alanının genişlemesiyle ilgileniyor. Kimsede bu konunun hassasiyeti Orta ve Doğu Avrupalılar kadar olamaz. Kaldı ki onlar, füze savunma sistemleri tartışmasında Rusya’nın ruhu için Berlin’den çok daha az endişe duyuyorlar.

 

Moskova’nın Atlantik birliğindeki çatlakları daha da derinleştirmek için tekrar her fırsatı kullandığı, yeni Nato üyelerinin gözünden kaçmıyor. Putin’in bir çıkışı bunu görünür kılmak için yeterliydi.  Şimdi her şeyden önce ittifakın bir arada tutulması en önemli iş olmalı. Fakat buna karşın Berlin’de, Moskova’nın korkularına yönelik anlayış ve duyarlılık buna tercih ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?