banner39

Avrupa'da ırkçılık yayılıyor

AB Temel Haklar Ajansı'nın AB üyesi ülkelerde yaptırdığı anket, ırkçılığını boyutlarını ortaya koydu.

Arşiv 23.04.2009, 12:57 23.04.2009, 12:57
Avrupa'da ırkçılık yayılıyor


Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı'nın, 27 AB ülkesinde göçmenler ve etnik azınlıklar arasında yaptığı anket, durumun resmi istatistiklere yansıyanlardan farklı olduğunu ortaya koyuyor.

Ankete katılanların yüzde 12'si, geçtiğimiz bir yıl içerisinde bizzat ırkçı suç eylemlerine hedef olduğunu belirtirken, yüzde 82'si bu eylemleri ilgili mercilere bildirmediğini kaydetti.

Bu durum AB ülkelerinin hemen hepsinde göçmenlerin sadece ayrımcı uygulamalara maruz kalmadığını, aynı zamanda kendilerine yönelik aşağılama ve saldırıları saklamayı tercih ettiğini gösteriyor.

Ajans Başkanı Morten Kjaerum, "Araştırma sonuçları, işlenen ırkçı suçlar ve yapılan ayrımcılık konusunda AB ülkelerinde neredeyse kimsenin şikayette bulunmadığını
ortaya koyuyor. Mevcut resmi veriler buzdağının sadece görünen kısmına dayanıyor" dedi.

GÖÇMENLER SESSİZ KALIYOR

Araştırmanın ortaya çıkardığı soru, AB ülkelerindeki ayrımcılıkla mücadele yasalarına ve ırkçılığa karşı hukuksal koruma imkanlarına rağmen mağdurların neden ilgili mercilere şikayette bulunmadığı.

Temel Haklar Ajansı'nın düzenlediği anketin organizatörlerinden Joanna Goodey, bu tavrın arkasında yatan sebepleri şöyle açıklıyor:

"Ankete katılanların büyük çoğunluğu, yani yüzde 63'ü, başından geçeni ilgili yerlere bildirse bile bunun bir şey değiştirmeyeceğini, bir gelişme olmayacağını düşünüyor. Burada büyük bir yılgınlık ortaya çıkıyor.

Soru yöneltilenlerin yüzde 40'ı, bu tür olayların normal olduğunu, bunların sürekli yaşandığını söylüyor. Yüzde 36'sı ise kime başvuracağını bilmediğini belirtiyor. Soru sorulanların dörtte biri de, ayrımcılığa uğradıklarını bildirdikleri takdirde, bundan zarar görebileceklerini düşünüyor."

ROMANLAR IRKÇILIĞIN BAŞ MAĞDURU

AB Temel Haklar Ajansı'nın düzenlediği anket, azınlık grupları arasında özellikle Romanların ırkçılığa ve ayrımcı muameleye maruz kaldığını gösteriyor. Afrikalıların da bu tür olumsuz deneyimleri olduğu, o yüzden bazı yerlere gitmemeyi tercih ettikleri belirtiliyor. Romanların özellikle Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Yunanistan'da kötü deneyimler yaşadıklarına işaret ediliyor.

Şikayette bulunulan ülkelerin başında İtalya geliyor. Ancak anket, AB üyesi diğer ülkelerin de sütten çıkmış ak kaşık olmadığını gösteriyor. Somalililerin Danimarka'dan, Polonyalıların İngiltere'den, Brezilyalıların da Portekiz'den şikayetçi olduğu ankette yer alıyor.

IRKÇILIK LİSTESİ YAPILMAYACAK

Ancak AB Temel Haklar Ajansı, ırkçılıkta ülke sıralaması gibi bir liste yapma niyetinde değil. Ajans sadece mağdurları cesaretlendirmeyi onların edindikleri deneyimleri ilgili ülke mercilerine bildirmelerini, böylece bu ülkelerin gerekli önlemleri almasını sağlamayı amaçlıyor. Ancak Temel Haklar Ajansı Başkanı Morten Kjaerum, mağdurlar susmayı yeğledikleri sürece siyasetin de etkili olamayacağı görüşünü savunuyor:

"Bu, suç işleyenlerin ceza almadan paçayı kurtarması, mağdurların adil bir tepki almaması, politikacıların da bu tür olayların bir daha meydana gelmemesi için orantılı önlem alma ihtiyacını duymaması anlamına gelir."

Kaynak: Deutsche-Welle

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?